Didim'de FETÖ üyesi yakalandı Didim'de FETÖ üyesi yakalandı

(ÖZEL Haber: Naci ERİŞ)
Olay, 16 Ağustos gecesi yaşandı.
Hüseyin Savran, sabah uyandığında telefonunda gördüğü mesajlarla şoke oldu.
Mesajlarda bir kamu bankasından kullandığı mobil bankacılık sistemi ile 250 bin lira kredi kullandığı, ek hesabından da 45 bin lira çekilerek toplam 295 bin liranın başka hesaba havale edildiği yazıyordu.
BANKA HESABI BLOKE ETTİ AMA GEÇ KALDI
Aydın Kulis’e konuşan Hüseyin Savran, “16 Ağustos gecesi saat 02.20’de bir kamu bankasına ait mobil bankacılık sisteminden telefonuma mesaj geliyor. ‘250 bin lira tutarında krediniz hesabınıza geçmiştir’ deniliyor. 02.36’da 295 bin lira İstanbul’daki Yunus Emre Karaaslan isimli birinin hesabına havale yapılıyor. 02.39’da banka işlem teyidi için arıyor” dedi. 
Bankanın işlemleri şüpheli gördüğünü ancak bloke işleminde geç kaldığını söyleyen Savran, “Banka bu işlemi şüpheli görüyor ki, ‘hesabınız kısıtlanmıştır’ diye mesaj gönderiyor. Hemen bankayı arayıp hesabımın bloke edilmesini istedim. Güya bloke ettiler. Bu görüşmeden sonra dahi, telefonuma hayat sigortası evrağı geldi. Ek hesap limitim 60 bin liraya yükseltildi” dedi.
Dolandırıcılık işlemi nedeniyle İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne başvurduklarını dile getiren Hüseyin Savran, bankanın işlem yapmakta geciktiğini vurguladı.
Savran, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Emniyete başvurduk. Paranın Yunus Emre Karaaslan hesabından sonra farklı hesaplara aktarıldığını tespit ettik. Savcılık işlem yapmak için bankadan bu kişinin bilgilerini istiyor ancak 1 ay geçmesine rağmen banka bilgileri göndermedi. Burada bir güvenlik açığı var. Zaten banka, bunu şüpheli işlem olduğunu görüyor ancak işlemler bittikten, para çekildikten 7 dakika sonra teyit için bizi arıyor. Sabah 09.00 civarında bile korsan işlemlerin devam ettiğini görüyoruz.
MAAŞI 15 BİN, KREDİ ÖDEMESİ 30 BİN TL
250 bin lira kredinin 12 taksitte geri ödeneceğini, aylık taksit miktarının ise 30 bin lira olduğunu dile getiren Hüseyin Savran, “Çekilen kredinin geri ödemesi 30 bin lira. Ben işçi emeklisiyim, 15 bin lira maaş alıyorum. Banka, maaşımın iki katına denk gelen krediyi, hiçbir onay almadan verebiliyor. 15 bin lira maaş alan bir adama 30 bin lira aylık geri ödemeli krediyi nasıl verebiliyorsun? Normal şartlarda bankaya gitsek, 50 bin liradan fazla kredi vermezler. Onun için de 50 tane evrak imzalatıyorlar” dedi.
EVİNDEN ÇIKMAK ZORUNDA AMA…
Bu olay yaşanmadan önce kaldıkları lojmanın süresinin dolduğunu, bu nedenle kredi ile ev almak istediklerini ifade eden Hüseyin Savran, dolandırıcılık olayı nedeniyle kredi kullanamadıklarını söyledi. Savran, “Lojmanda oturuyoruz ve lojman süremiz doluyor. Güya ev alıp taşınacaktık. Eşyalarımızı bile toplamıştık. Ancak bu işlem sebebiyle, şimdi banka ev kredisi vermiyor. 2 çocuğum üniversitede okuyor. Şimdi bir de kiralık ev bakmamız gerekecek. Biz perişan olduk yani” dedi.