Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı, Nisan ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Aydın’da ihracat yüzde 4,4 arttı, ithalat yüzde 17,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Nisan ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 4,4 artarak 63 milyon 407 bin dolar, ithalat ise yüzde 17,9 azalarak 19 milyon 442 bin dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayında Aydın bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 21’inci il olurken ithalatta ise 31’inci sırada yer aldı.

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE ABD OLDU

Aydın’dan, 2019 yılı Nisan ayında en fazla ihracat yapılan ülke ABD oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 5 milyon 8 bin dolar olarak gerçekleşti. ABD’yi 4 milyon 844 bin dolar ile İtalya ve 4 milyon 247 bin dolar ile İspanya izledi.

EN FAZLA İTHALAT YAPILAN ÜLKE ÇİN OLDU

Aydın’a, 2019 yılı Nisan ayında en fazla ithalat yapan ülke Çin oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat 9 milyon 426 bin dolar olarak gerçekleşti. Çin’i sırasıyla 1 milyon 355 bin dolar ile İspanya ve 1 milyon 33 bin dolar ile Almanya izledi.

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN FASILLAR

En fazla ihracatı yapılan fasıl “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” oldu

Nisan ayında Aydın’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları’’ (17 milyon 723 bin dolar) oldu. Bu fasılı “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” (14 milyon 557 bin dolar) ve “Yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler” (8 milyon 777 bin dolar) fasılları izledi.

EN FAZLA İTHALAT YAPILAN FASILLAR

En fazla ithalatı yapılan fasıl “Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı” oldu Nisan ayında; Aydın’da ithalatı en yüksek fasıl, “Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı” (4 milyon 318 bin dolar) oldu.

Bu fasılı; “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” (3 milyon 976 bin dolar) ve “Plastikler ve mamulleri” (2 milyon 28 bin dolar) fasılları izledi.