(İSMAİL ÖRS) Duruşmaya basın mensupları ,mahkeme salonunda yer olmadığı gerekçesiyle alınmadı.


Aydın merkezli 11 ilde Mart ayında düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda, aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız, bazı müze çalışanları ve 2 polisin de olduğu 37 şüpheli gözaltına alınmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
İlerleyen süreçte ise  Yıldız dışındaki şüpheliler tahliye edilmişti.

AYDIN VE ÜLKE KAMUOYUNUN MERAKLA BEKLEDİĞİ YARGILAMAYA BASIN MENSUPLARI ALINMADI 
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamede, Suç işlemek amacıyla örgüt kuran  ve hiyerarşik yapı içerisinde hareket ettikleri belirtilen şüphelilere Abdülbari Yıldız'ın liderlik ettiği belirtildi. 
İddianamede, Yıldız hakkında 26 yıldan 71 yıla kadar hapis cezası istendi.
Gündeme geldiği ilk andan itibaren Aydın ve ülke kamuoyunu meşgul eden olaylarla ilgili yargılama süreci Aydın 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.
Şüpheliler kamuoyunun merak ettiği birçok konu hakkında savunma yapacak.
Görevleri gereği duruşmayı takip etmek isteyen basın mensupları ise içeriye alınmadı. Bu duruma gerekçe olarak, sanık,avukat ve tanık sayısının fazla olması ile birlikte mahkeme  salonundaki fiziki şartların  yetersiz olması gösterildi.

yagı