Kurban Bayramı tatili ile eğitim-öğretim yılının sona ermesinin aynı döneme rastlaması nedeniyle Aydın’da sıkı denetimler gerçekleştirilecek.      

Vali Canbolat’tan 15 Temmuz mesajı Vali Canbolat’tan 15 Temmuz mesajı

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nden denetimlerle ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

 “Kurban Bayramı tatili ile 2023-2024 eğitim-öğretim yılının sona ermesinin aynı döneme rastlaması nedeniyle 14 Haziran 2024 tarihinden itibaren turizm ve ziyaret amaçlı seyahatlerde ve seyahat sürelerinde artış olacağında trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve ölümlü/yaralanmalı trafik kazalarının önlenmesi amacıyla il genelindeki trafik birimlerine takviye yapılarak karayollarında günlük ortalama 92 Resmi ekip, 280 Personel ile gerekli tedbir ve denetimler gerçekleştirilecektir.

Günlük ortalama 290 aracın çıkış yaptığı Aydın Şehirlerarası Otobüs Terminalinde meydana gelecek yoğunluk sebebiyle denetim ve bilgilendirme amaçlı personel görevlendirmesi yapılarak terminale giriş-çıkış yapan bütün araçlar üzerinde takograf denetimi başta olmak üzere tüm konularda denetleme yapılması, yolculara yönelik de “Otobüslerde Emniyet Kemeri Kullanımı” konusunda el broşürleriyle bilgilendirme çalışmalarının yapılması planlanmıştır.

Şehir giriş-çıkışları ile yoğunluğu bulunan bağlantı noktalarında trafiği düzenlemek ve denetlemek amacıyla Uçangöz (Drone) kullanılarak, tespit edilen aksaklık ve olumsuzluklara anında müdahale edilecektir.

Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergâhlarında “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu” nun geliştirilmesine yönelik olarak görünür olmaları sağlanacak ve radar hız denetimleri ise hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde gerekli işaretlemeler yapılarak gerçekleştirilecektir.

Çine Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği sorumluluğunda bulunan “Yaşam Tüneli” aktif olarak kullanılarak sürücülere; emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı, şerit kullanımı, yakın takip, hatalı sollama ve yaya önceliği konularında bilgilendirici ve eğitici videolar izletmek sureti ile kısa bir mola verip dikkat ve konsantrasyonlarının üst düzeye ulaşması sağlanacaktır.

Karayolları üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak / park etmek gibi ihlallerin önlenmesine yönelik tedbirler en üst seviyede alınarak günlük sürekli takip edilecektir.

Elektronik Hız Denetleme Sistemleri (Hız Koridoru)’ ne ilave olarak tatil süresi boyunca KGYS (Mobese) üzerinden trafik denetimi yapılacaktır.

Kurban Bayramı tatili süresince vatandaşlarımızın güven içerisinde seyahat etmeleri amacıyla karayollarındaki trafik denetimlerimiz, Ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de artarak devam edecektir.”

Editör: Meltem Danışman