Ulaşımı daha verimli hale getirmek, Aydın’ın altyapısını güçlendirmek ve vatandaşların  refahını arttırmak için Aydın Valiliği YİKOB tarafından kırsal kesimde yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

AYDIN’DA KIRDES PROJESİ BAŞARIYLA UYGULANIYOR

Motorine büyük zam geldi Motorine büyük zam geldi

KIRDES projesi kapsamında; Aydın’da 16 altyapı/sanat yapısı, 12 hizmet binasının yapım/onarım işi, 5 sosyal tesis, 7 restorasyon, 7 proje hizmet alımı ve 2 yapım çalışmasıyla birlikte toplamda 49 proje büyük bir titizlikle yürütülüyor. Bu projelerden 16’sı tamamlanmış, 19’u devam etmekte, 3’ü ihale aşamasında, 10’u başlama aşamasındadır. 1 proje ise maliyet üstü teklif sebebiyle iptal edildi.

Aydın Valiliğinin koordinesinde yapımı tamamlanan ve yapılması planlanan projelerle Aydın’da altyapı hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor. 2023 yılı ilk çeyreği itibariyle yaklaşık yüzde 64 oranında gerçekleşen kırsal kesim yatırımlarının toplam tutarı 232 milyon 111 bin 451 lira.

MUHTARLIK BİNALARI  HİZMETE AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen “100  Adet Muhtarlık Hizmet Binası Yapım Projesi” çerçevesinde, Karacasu ilçesi Geyre Mahallesi ve Karpuzlu ilçesi Yenimahalle muhtarlık hizmet binaları tamamlanarak hizmete açıldı.

Kırsal kesimdeki 4 mahallede sosyal amaçlı salon, 2 mahallede  kapalı alan yapım işleri olmak üzere 6 proje yürütülüyor. Nazilli’nin Aşağıyakacık ve Derebaşı; Yenipazar’ın Eğridere Mahallelerinde projeler yapım aşamasında; Germencik’in Bozköy, Çine’nin Topcam, Nazilli’nin Haydarlı Mahallelerinde ise ihale öncesi işlemleri devam ediyor.

PARKE TAŞI DÖŞEME İŞİNDE YÜZDE 90 FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI

Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca, parke taşı döşeme işinde yüzde 90 fiziki gerçekleşme sağlandı.  YİKOB’un öz kaynakları ile kırsal kesimdeki mahallelere yönelik toplam 3 parke taşı döşeme işi yürütülmüş olup, 2 ihale tamamlanmış, 1 ihale ise devam etmekte.

Kırsal kesimdeki 24 mahallede  dere ıslahı, istinat duvarı, menfez yapım projeleri başlatılmış; 10 mahallemizde yatırımlar tamamlanmış, 14 mahallede  ise devam etmektedir. Ayrıca Buharkent ilçesi Feslek Çayı üzerine 25 m uzunluk, 7 m açıklığında 3 gözlü köprülü menfez işi 993 bin 914 TL proje bedeli ile ihale edilerek yapımına başlandı. Bu projelerin toplam bedeli 7 milyon 876 bin TL olup yapılan işler kapsamında 3 milyon 36 bin TL    harcama gerçekleşti.

İçişleri Bakanlığınca Söke, Karpuzlu, Germencik, Didim, Kuşadası ilçelerinde yapılması planlanan kaymakamlık hizmet binası yapım projesi kapsamında Söke ve Karpuzlu Hükümet Konağı yapım projeleri ihale aşamasında olup proje maliyeti 160 milyon 647 bin TL'dir Germencik, Didim, Kuşadası ilçelerinde ise maliyet ve proje hazırlama süreci devam etmektedir.

Aydın’da 2023 yılı ilk çeyreğinde Telli Dede Mezarlığı içerisinde yer alan şehitlik alanın düzenlenmesi ve anıt yapım işi tamamlanmış, 17 ilçenin hükümet konağı ve kaymakam lojmanları bakım onarım işleri devam etmektedir. Köşk (Akçaköy) ve Efeler’de 112 ambulans bekleme yeri yapılarak kullanıma açıldı. Ayrıca, Nazilli Haluk Alıcık Huzurevi doğalgaz dönüşüm işi ile Söke TAYEM’in doğalgaz ana hat bağlantı işlemleri ihale edilmiş, yapım süreci devam etmekte.

AYDIN VALİLİĞİ YİKOB’UN DESTEKLERİYLE TESCİLLİ YAPILAR VE KÜLTÜR VARLIKLARI KORUNUYOR

Tescilli yapıların ve kültür varlıklarının korunması kapsamında 8 adet proje yürütülmekte, bu projelerin 4’ü uygulama/restorasyon, 4’ü ise proje hizmet alımı olarak gerçekleşmektedir. Uygulama projesi kapsamında; Yörük Ali Efe Müzesi restorasyon işi ve Kavaklı Camii restorasyon işi tamamlandı.  Dualar Camii restorasyon işi ile Sultanhisar Nysa Ören Yeri Ziyaretçi Karşılama Merkezi yapım işiyle Didim Knackfuss Evi ve Efeler Tahir Paşa Köşkü projelerinde hizmet alım işleri devam ediyor. Bozdoğan Roma Köprüsü restorasyon projesi hazırlama işi ile Karacasu Askerlik Binası restorasyon projesi hazırlama işinin inceleme ve keşif aşamaları devam ediyor.