(Haber: Yusuf Yıldız)
Aydın Valiliği tarafından düzenlenen programa Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı İbrahim Akın ve başkan yardımcıları, Mülkiye Başmüfettişleri, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, ilçe kaymakamları ve ilçe emniyet yetkilileri ile uzman kişiler katıldı.

Programda konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 2000’li yıllardan itibaren temel hak ve özgürlüklerin korunması ile insan hakları ihlallerinin önlenmesi bakımından önemli çalışmalar ortaya koyulduğunu belirtti. 

Bireysel hataların olabileceğini ancak devlet kurumlarının bu konuda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Vali Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla toplumun bu konuda daha duyarlı hale gelmesi, haksız yere güvenlik birimlerimizin itham edilmemesi, edilen bir takım konular varsa bütün çıplaklığıyla araştırılarak sonuçlandırılması hem devlete hem de güvenlik birimlerimize olan güven duygusunu çok daha üst noktalara taşımaktadır.”


Kolluk Gözetim Komisyonunun Aydın’daki çalışmaları hakkında bilgiler veren Vali Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

“Aydın iline baktığımızda da bu komisyonun kurulduğu gün itibariyle 1347 kolluk kuvvetiyle ilgili ihbar ve şikayet verilmiş. Bunların 1219’u tamamlanmış 128’i de devam etmektedir. İlgili birimlerimiz tüm ciddiyetle araştırmakta ve konulara hassasiyetle yaklaşılmaktadır.”

aksoy-2