Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, bayram süresince hayata geçirilecek trafik tedbirlerine ilişkin bilgilendirmede bulunuldu. Açıklamada, hız ihlalleri konusunda Aydın’da kurulumu tamamlanan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) destekli Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile çalışan hız koridorlarının da bayramda devreye alınacağı bildirildi. Buna göre, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü koordinasyonunda PTS destekli hız koridorları, Efeler-Kuyucak, Kuyucak-Buharkent, Buharkent-Denizli Beylerbeyi, Buharkent-Denizli Buldan, Efeler-İncirliova ve Efeler-Yatağan güzergahlarında başlayacak.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nden bayram süresince hayata geçirilecek trafik tedbirlerine ilişkin açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Trafik kazalarının önemli bir kısmı hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma-dinlenme süresi ihlali ile sürücülerin sabırsız davranışları gibi sürücü hatalarından kaynaklandığı için uygulama ve kontrol noktalarında sadece ihlal yapan taşıtlar değil diğer araç sürücüleri de durdurulup “yüz yüze iletişim” kurularak kısa süreli bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu noktada araç sürücüleri; uygulama ve kontrol noktalarına yaklaşırken hızlarına azaltmak suretiyle farlarını kapatıp araç içi ışıkları açarak görevli personele yardımcı olmalıdır.

Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergâhlarında “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun” geliştirilmesine yönelik olarak görünür olmaları sağlanacak ve radar hız denetimleri ise hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde gerekli işaretlemeler yapılmak sureti ile Tuzak Radar algısı oluşturmadan gerçekleştirilecektir.

Aydın Şehirlerarası Otobüs Terminalinde meydana gelecek olası yoğunluk sebebiyle takviye personel görevlendirilerek terminale giriş-çıkış yapan bütün otobüs ve şoförleri ile araç takografları denetlenecek. Otobüslerde emniyet kemeri denetimine ağırlık verilerek yolculara araç içerisinde el broşürleri dağıtılarak kısa süreli bilgilendirme çalışmaları yapılacak.

Şehir giriş-çıkışları ile yoğunluğu bulunan bağlantı noktalarında trafiği düzenlemek ve denetlemek için insansız hava aracı (Drone) kullanılarak tespit edilen aksaklık olumsuzluklara anında müdahale edilecek.

Şehir içerisinde çocukların cadde ve sokaklarda daha yoğun bulunacakları dikkate alınarak taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyecek uygunsuz parklanmalara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak içleri ve engelli vatandaşların kullanımı için yapılan rampalar üzerine veya önüne park etmiş araçlar derhal kaldırılacak.

Noterlerde yeni dönem başlıyor Noterlerde yeni dönem başlıyor

Özellikle Arefe günü alışveriş merkezleri, şehitlik ve mezarlık gibi alanlarda araç ve yaya trafiğinin yoğunlaşacağı değerlendirildiğinden bu alanlarda yaya güvenliğini sağlayacak şekilde ilave trafik tedbirleri alınacak.

Şehirlerarası yollarda meydana gelen trafik kazalarındaki can kayıpları ve ağır yaralanmaların en büyük sebebinin aşırı hız olduğu değerlendirilerek özellikle anormal yoğunlukların yaşanacağı bayram süresince sürücülerin hız kurallarına riayet etmeleri gerekmektedir. Hız ihlalleri konusunda ilimizde kurulumu tamamlanan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) destekli Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile çalışan hız koridorları aşağıda belirtilen güzergâhlarda etkin olarak kullanılmaya başlanılmış olup vatandaşlarımızın hız sınırı levhalarına uyma noktasında dikkatli ve duyarlı olması gerekmektedir.”