İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliğin önlenmesine yönelik 81 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildiğini duyurdu. Aydın’ın da aralarında bulunduğu "Çengel" operasyonunda 216 şüpheli gözaltına alındı.

Didim'de FETÖ üyesi yakalandı Didim'de FETÖ üyesi yakalandı

Operasyonlarda 30 bin 126 litre etil alkol, 15 bin 300 litre kaçak sahte alkollü içki, 3 bin 132 şişe kaçak sahte alkollü içki, bin 497 adet boş şişe, 2 bin 364 adet bandrol, 2 bin 658 adet alkol aroması, 2 bin 134 adet etiket ele geçirildi. 25 adet yasa dışı kaçak ve sahte alkollü içki imalathanesi tespit edildi. Operasyona Gelir İdaresi Başkanlığı taşra birimleri de katıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede yaklaşık 43 milyon TL’lik vergi kaybının önüne geçildi.

Bakan Yerlikaya, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “Milletimizin can güvenliği ve sağlığını tehdit eden aynı zamanda ülkemizin büyük miktarda vergi kaybına uğramasına neden olan kaçak ve sahte alkollü içki ticaretinin engellenmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız koordinesinde 81 il Emniyet Müdürlüklerimizce "Çengel Operasyonu” gerçekleştirildi”