banner47

Yasakla birlikte, Aydın’da tarım arazilerinin çehresi değişti

KORONA VİRÜSÜ NEDENİYLE ÜLKE GENELİNDE SOSYAL HAYAT SEKTEYE UĞRARKEN, GETİRİLEN YASAK İLE BİRLİKTE TARIM ARAZİLERİNİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ. AYDIN’DA YILLARDIR İŞLENMEYEN PEK ÇOK ARAZİ YENİDEN İŞLENMEYE BAŞLADI. YAPACAK BAŞKA İŞLERİNİN KALMADIĞINI BELİRTEN VATANDAŞLAR, BAĞ-BAHÇE İŞLERİ İLE HEM ZAMANI DEĞERLENDİRDİKLERİNİ HEM DE YENİ BİR UĞRAŞ EDİNDİKLERİNİ SÖYLEDİLER.

Yasakla birlikte, Aydın’da tarım arazilerinin çehresi değişti
banner68
banner90

Korona virüsü nedeniyle ülke genelinde sosyal hayat sekteye uğrarken, getirilen yasak ile birlikte tarım arazilerinin çehresi değişti. Aydın’da yıllardır işlenmeyen pek çok arazi yeniden işlenmeye başladı. Yapacak başka işlerinin kalmadığını belirten vatandaşlar, bağ-bahçe işleri ile hem zamanı değerlendirdiklerini hem de yeni bir uğraş edindiklerini söylediler.

Aydın’ın Köşk ilçesinde yaklaşık 10 yıldır kıraathane işletmeciliği yapan Mustafa Er, getirilen yasağın tarımı yeniden canlandırdığını belirterek işe gidemeyen esnafın vaktini değerlendirmek için tarıma yöneldiğini söyledi. Özellikle ilçe ve köylerde yaşayan herkesin bir miktar tarım arazisi olduğunu belirten Mustafa Er, “Babam 14 yıldır ben de yaklaşık 8 yıldır kıraathane işletiyorum. Bu süreç zarfında vakit bulamadığımız için bağ-bahçe işlerini hep ihmal ettik. Kahveler kapanınca bizim gibi evde vakit geçiremeyen herkes yeniden çiftçilik yapmaya başladı. Yasak sayesinde tüm Aydın dağlarında incir ve zeytin bahçelerinin çehresi değişti” dedi.

Gençlerin yanı sıra kırsal kesimlerde insanların toplu yaşadığı yerlere gidemeyen ve eli ayağı tutan yaşlıların da vaktini tarım işleri ile uğraşarak geçirdiğini belirten Mustafa Er, “Adamlar gece gündüz evde durunca evin düzeni kaçıyor. Çay bahçeleri, kıraathaneler kapalı. Vakit geçirecek yer bulamayan herkes arazisine gidip çalışıyor. Bu yasak tarıma canlılık getirdi” diyerek Aydın’daki arazilerde son yılların en güzel imarının yapıldığını söyledi.

YORUM EKLE
banner80
SIRADAKİ HABER