Aydın'da 876 bin 562 seçmenin 2 bin 731 sandıkta, 20 siyasi partinin milletvekili adayı ve 1 bağımsız milletvekili adayı için oy kullanacağı bildirildi.

Seçimlerin güvenli bir şekilde yapılması için tedbirlere ek olarak Aydın Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, il jandarma komutanı, sahil güvenlik komutanı, ilçe kaymakamlarının katılımıyla YİKOB toplantı salonunda İl Seçim Güvenliği toplantısı gerçekleştirildi.

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı,

"Seçim günü asayiş ve güvenliğin sağlanması, oy pusulalarının seçim bölgesine getirilmesi, oy verme işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra sandıkların sandık başkanlarının gözetiminde güvenli bir şekilde ve tutanaklar eşliğinde seçim kurullarına teslim edilmesine eşlik etmek üzere İl Emniyet Müdürlüğünden 350 araç ile 3 bin 500 personel, İl Jandarma Komutanlığından 297 araç ile 2 bin 050 personel olmak üzere toplam 647 araç, 5 bin 500 güvenlik personeli görevlendirilmiştir.

Seçim öncesinde yapılan toplantılar ve parti propagandaları gibi faaliyetler, ilçe seçim kurulları ve yüksek seçim kurulunun verdiği kararlar doğrultusunda yürütülmüş; tüm etkinliklerde gerekli emniyet tedbirleri alınmış ve bugüne kadar herhangi müessif bir olay meydana gelmemiştir.

Oy verme günü olan 14 Mayıs 2023 Pazar günü 298 sayılı Seçim Kanunun 79. Maddesi gereğince ispirtolu içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olup, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacaktır. Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnızca yemek verilebilecektir. Oy verme günü emniyet ve asayişi korumakla görevli kolluk güçleri haricinde hiçbir kimse silah taşıyamayacaktır.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 2023/94 sayılı kararına göre;

“1- 298 sayılı Kanunun 79. maddesi gereğince oy verme günü olan 14 Mayıs 2023 Pazar günü ve Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda 28 Mayıs 2023 Pazar günü sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar;

Aydın’da bir kişi pazarda yasaklı madde satarken yakalandı Aydın’da bir kişi pazarda yasaklı madde satarken yakalandı

a) Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılmasının, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesinin yasak olduğuna,

2- Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerlerinin kapalı kalacağına, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebileceğine,

Seçim yasaklarına ve yukarıdaki kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00’ den sonra düğün yapılabileceğine” karar verilmiştir.

Oy verme işlemi ve sayımı bittikten sonra, mühürlü oy torbalarının güvenli bir şekilde ilçe seçim kurullarına teslim edilmesi sağlanacaktır. 298 sayılı Kanun’a aykırı her türlü durumun ihbar edilebilmesi amacıyla (112) Acil Çağrı Merkezi Hatları açık olacaktır.

Vatandaşlarımızın güvenli ve huzurlu bir şekilde oy verme işlemlerine tamamlayabilmeleri için Valiliğimiz bünyesinde seçim güvenliği koordinasyon merkezi oluşturulmuş olup, seçimlere gölge düşürebilecek her türlü provokatif eylemler ve istenmeyen müessif olayların meydana gelmemesi için gerekli çalışmalar yakinen takip edilecektir."