Yaşanan depremin ardından etkilenen 11 il ve Aydın’a gelen depremzedelere gerekli ihtiyaçlar sağlanması için çalışmalar sürüyor. Aydın Valiliği’nden gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli yaşanan ve 11 ilimizde yıkıcı etkisi hissedilen depremin yaralarını sarmak ve ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla,

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Adana illerimize 359 gönüllü personel görevlendirilmiş, 4 adet UMKE Aracı, 15 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri Ambulansı, 1 adet Acil Müdahale Aracı, 1 adet lojistik aracı, 2 adet panelvan tipi araç, 2 adet minibüs ve 1 adet forklift olmak üzere toplam 26 araç ile çeşitli tıbbi cihaz, tıbbi sarf malzeme ve ilaç sevki yapılmıştır.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca afet bölgelerinden İlçelerimize gelen misafirlerimizin konakladıkları kamu tesislerinde gerekli sağlık taramaları ve muayeneler yerinde günlük olarak yapılmakta olup; bugüne kadar 2075 vatandaşımız muayene edilmiş, 227 kişi hastanelerimize sevk edilmiştir ve 605 vatandaşımızın ilaç temini sağlanmıştır.

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığımıza bağlı 2. Basamak Sağlık Tesislerimize ve İlçe Devlet Hastanelerimize bugüne kadar 3117 kişi başvurmuş, 87 kişinin yatışı sağlanmış, 51 hastamız şifa ile taburcu edilmiş, 36 hastamızın yatarak tedavisi devam etmekte ve 25 hastamız da cerrahi operasyon geçirmiştir.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğümüzün tüm imkân ve kabiliyetleri hem bölgenin yaralarının sarılması hem de afet bölgesinden ilimize gelen misafirlerimize sunulan sağlık hizmetlerinin kesintisiz devamı için tüm sağlık çalışanlarımızın gayret ve fedakarlıklarıyla verilmeye devam edecektir.’