İnşaatının yüzde 80’i tamamlanan Aydın Şehir Hastanesi’nde Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında ilk toplantı gerçekleşti.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığında, ‘Aydın Şehir Hastanesi Brifingi ve 2022 yılı Değerlendirme’ toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, Hastane Başhekimleri ile İlçe Sağlık Müdürleri katılım sağladı.

Yaklaşık 140 bin metrekare arazi üzerinde, 270 bin metrekare inşaat alanı, 54 bin metrekare oturum alanına sahip olacak şekilde inşa edilen Aydın Şehir Hastanesi ile ilgili Vali Hüseyin Aksoy, “Aydın Şehir Hastanesinin zemin iyileştirme çalışmaları kapsamında, projemizde 24 metre derinlikli 3276 adet fore kazık, 14 metre derinlikli 923 adet iksa, 16 metre derinlikli 16 bin 283 adet deepsoil mixing , 16 metre derinlikli 718 adet sismik izalatör , 16 metre derinlikli 290 adet sismik damper  ve 700 metre uzunluğunda da diyafram perde bulunmaktadır” dedi.

Hayırsever tarafından yapılan Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu açıldı Hayırsever tarafından yapılan Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu açıldı

Aydın Şehir Hastanesinin inşaatının yüzde 80’inin tamamlandığını belirten Vali Hüseyin Aksoy, değerlendirmelerine şu sözleri ile devam etti:

“Aydın Şehir Hastanesi 2023 yılı ikinci yarısında hizmete sokulması planlanırken, bazı teknik alanları neredeyse hazır duruma getirildi. Aydın Şehir Hastanesinin hizmete girmesiyle 221 olan mevcut poliklinik oda sayısı 365’e, yoğun bakım yatak sayımız 162’den 250’ye, ameliyathane sayımız 25’den, 12’si nitelikli olmak üzere 34’e, palyatif yatak sayımız 21’den 60’a, Hemodiyaliz Ünitesi Sayısı 35’den 45’e, kemoterapi yatak sayımız 20’den 54’e yükselecektir. İlaveten yeni hastanemizde Hiberbarik tedavi merkezi, erişkinler için 95, yenidoğan için ise 18 medikal sığınak yer alacaktır.  Aydın Şehir Hastanesi KALP MERKEZİNDE 3 anjiyo, 1 katater ablasyon, 4 laminar flow ameliyathane (1’i hibrit), 31 yatak koroner yoğun bakım, 12 yatak KVC yoğun bakım ünitesi, Onkoloji merkezinde 2 linac, PET-CT, SPECT-CT, gamma kamera, brakiterapi, iyotlu tedavi, nükleer tıp, kemoterapi 54 box bulunacaktır.  Ayrıca, Kamu hastanelerinde sunulan nitelikli hizmetlerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik birim ve üniteler ile ilgili olarak şehir hastanesi projesinde düzenlemeler yapılmıştır. Şehir Hastanesi kampüsü içerisinde günlük hasta, hasta yakını ve çalışanlar ile birlikte yaklaşık 30 bin kişinin hareket halinde olacağı öngörülmektedir. Hastane inşaat uygulama projesinde 950 yatak olarak planlanmakla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda ve olağanüstü hâl ve durumlarda maksimum yatak kapasitesi bin 448’e varacak şekilde altyapı düzenlemesi yapılmıştır.”

4 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI HİZMET VERECEK

Efeler ilçesi Şevketiye Mahallesi'nde 140 bin metrekare alan üzerinde yapımı devam eden bin 448 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi’nin 2023 yılında hizmete açılması planlanıyor. Yaklaşık olarak günlük 20 bin hastanın muayene ve tedavilerinin yapılacağı öngörülen Şehir Hastanesi’nde 4 bin sağlık çalışanın hizmet vermesi planlanıyor.

Şehir Hastanesinin yol ve kanalizasyon gibi alt ve üst yatırımlarına yönelik gerekli iş ve işlemlerin yapımı Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında devam ediyor.