Kuru, Aydın'da bazı  ilçelerin aktif fay hatları üzerinde olduğunu ve  buradaki  yapıların kentsel dönüşüm ile sağlıklı yerlere taşınması gerektiğini söyledi. 

Bina denetimi yaparak afetlerle mücadele edilemeyeceğine dikkat çeken Kuru,  zemin ve yapı denetiminin birlikte yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.
17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde yaşanan can ve mal kayıplarının detaylarını da paylaşan Kuru, "18 bin 373 kişi yaşamını yitirdi. 
23 bin 781 kişi yaralandı.
505 kişi sakat kaldı. 
285 bin 211 ev ve 42 bin 902 işyeri hasar görmüştür" dedi.


Depremin ardından ortaya çıkan bu acı tablonun nedenlerini açıklayan Kuru, " Sağlıksız ve yasa dışı yapılanmaların çokluğu,  ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme ile bilimsel normlara dayalı olmayan arazi kullanımıdır" dedi. 

 Diri fay hatlarının birçoğunun  yerleşim birimlerinin içinden ve altından geçtiğine dikkat çeken Kuru, "Aydın, İzmir, Muğla ve Denizli’nin de bulunduğu 22 kentimiz, 80’i aşkın ilçe ve 502 köyün altından diri fay geçmektedir. 
Bu diri fay hatları üzerinde, yüzey faylanması tehlike kuşağı ve sakınım bandı içinde 100 binin üzerinde bina bulunmaktadır. Bu binalarda yaklaşık 1milyona yakın vatandaşımız ikamet etmektedir" diye konuştu.

Aydın'da Efeler, Nazilli ve Söke ilçelerinin aktif fay hatları üzerinde olduğuna dikkat çeken Kuru, aktif fay hatları üzerindeki yapıların kentsel dönüşüm ile sağlıklı yerlere taşınması gerekir" ifadelerini kullandı.

DEPREM