Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada,

“Aydın-İzmir Otoyolu üzerinde seyreden araçların karıştıkları aşırı hızdan dolayı meydana gelen trafik kazalarını en aza indirgemek için Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı ve PTT Anonim Şirketi işbirliği ile Aydın İzmir Otoyolundaki  Elektronik Hız Denetleme Sistemleri ilk olarak 1 Temmuz 2017 tarihinde faaliyete geçirilmiş ve sistem üzerinden otomatik  denetimlere başlanmıştır.

Otoyol Elektronik Hız Denetleme Sisteminin çalışma prensibi "Otoyola Aydın ya da İzmir'deki herhangi bir gişeden giriş yaparak, İzmir ya da Aydın'daki herhangi bir gişeden çıkış yapan bir aracın, iki gişe arasındaki seyahati sırasında geçen süre üzerinden ortalama hızını ve buna bağlı olarak ihlal yapıp yapmadığını belirleme" şeklindedir.

Araçların cinslerine göre ise hız sınırları farklılık gösteriyor. İçişleri Bakanlığınca yapılan son düzenleme ile 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren Aydın İzmir Otoyolunda sadece otomobiller için  mevcut hız sınırı 120 km/s'den 130 km/s'e çıkarıldı .

Diğer araç cinslerinden;

 Kamyon ve çekiciler için 90 km/s,

Kamyonetler için 95 km/s,

 Motosikletler (50 cc üzeri) için 100 km/s,

Minibüs ve otobüsler için 100 km/s olarak hız sınırı uygulamasına devam edilmektedir. 

Otoyolu kullanan tüm sürücülerimizin daha güvenli bir trafik ortamında seyretmeleri ve haklarında trafik idari para cezası yazılmaması için belirtilen hız sınırlarına uymaları büyük önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

yol2-1