Başkan Kaya yeni yolları inceledi Başkan Kaya yeni yolları inceledi


Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’na (GESİFED) bağlı Aydın Genç İş İnsanları Derneği (AYGİAD), Efeler Sanayici ve İş İnsanları Derneği (EFESİAD) ve Aydın Girişimci Kadılar Derneği’nin (AYGİKAD) ev sahipliği yaptığı konferansta siber tehditler ve veri güvenliği konuşuldu. 
Açış konuşmasını yapan EFESİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cem Yıldırım, siber güvenliğin iş dünyası için önemini vurguladı. Yıldırım, “İş dünyasının çok önemli fakat fazla dilendirilmeyen sorununu gündeme taşımak istedik; yani siber güvenlik. Siber güvenlik, hayatın içinde hep başkasının başına geldiğini düşündüğümüz bir felaket. Ta ki biz de kurban olana kadar. Her zaman çok da duyarlı değiliz ancak 21’inci yüzyılda en değerli varlığımız evdeki eşyalarımız, ya da kasadaki paramız değil, en değerli varlığımız bilgilerimiz ve verilerimiz. Her tarafı kilitliyoruz ama bunları kilitlemiyoruz. Verilerimizi korumak 21’inci yüzyılda çok önemli” dedi.
“VERİ, BİLDİĞİMİZ EN ÖNEMLİ BİLİMLERDEN BİRİDİR”
Konferansa konuşmacı olarak katılan Bilgisayar Mühendisi Arif Cüheylan, “Veri sizi bir kümeye sokar. Bahsettiğimiz veri havuzunda, sizi iyi ölçeklendirebilirsek, aynı kümeden başka birilerini daha ölçeklendirebilmemize yarar haliyle veri bu yüzden şu anda bizim bildiğimiz en önemli bilimlerden biridir” ifadelerini kullandı.
“HEPİMİZ BİR ŞEKİLDE HACKLENİYORUZ”
Konferansta söz alan Emre Korbek, dijital çağda herkesin bir şekilde hackerların hedefi haline geldiğini belirtti. Farkında olmasak da ‘hack’lenebildiğimizi vurgulayan Korbek, şu ifadeleri kullandı:
“Günümüzde veri çok önemli bir hal aldı eskiden verilerimizi dosyalarda, arşivlerde saklıyorduk dijitalleşmeyle birlikte her şeyimizi cep telefonlarında, bilgisayarlarda saklamaya başladık. Bu yüzdende burada siber tehditler karşımıza çıktı. Dünyada iki tip insan vardır. Biri hacklenenler, bir de hacklenmediğini sananlar vardır. Açıkçası herkes bir şekilde hackleniyor. Online satış sitelerinde, internet sitelerinde sürekli veriler ifşa ediliyor. Veriler çalınıyor. Hepimiz bir şekilde hackleniyoruz aslında ama bunu farkına varmayabiliyoruz.”
Konferansta konuşmacı olarak katılan Emre Korbek, Cengiz Navruz ve  Arif Cüheylan’a plaket takdim edildi.