banner47

Kuşadalılara önemli uyarı! İlçede görülen karayılanlar...

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde sık sık görülmeye başlayan karayılanlara dair Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) önemli uyarılarda bulundu.

Kuşadalılara önemli uyarı! İlçede görülen karayılanlar...
banner68
banner108

EKODOSD tarafından ilçede görülen karayılanlara dair yapılan açıklamada “2 gündür sosyal medyada Kuşadası’nın bir mahallesinde bilimsel adıyla Dolichophis jugularis olan Karayılanlarla ilgili haberler dolaşmaktadır. Kervansaray’ın hemen üstünden başlayarak, Kese Dağı’na doğru devam eden yerleşim yerlerinin aralarında kullanılmayan harabe şeklinde evler ve arsalar bulunmaktadır. Genellikle bu yerlerden hemen her yıl buna benzer ihbarlar gelmektedir. Bu zamana kadar yapılan ihbarlarda tespit edilen yılanlara bakıldığında zehirli bir türe rastlanmamıştır. Yılanlarla karşılaşıldığında onları öldürmek yerine, fotoğrafının çekilerek EKODOSD’a ya da Kuşadası Belediyesi’ne gönderilmesi halinde türleri tespit edilecektir. Ev içine giren yılan görülürse bu konuda Belediyenin İtfaiye birimi yardımcı olmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

“HAVALARIN DA SICAK OLMASI İLE KENDİLERİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADILAR”

EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaptığı açıklamada yılanların zehirli olmadığına dikkat çekerken “Kuşadası’nda görülen zehirli olmayan Kara Yılanların davranışları normaldir. Bahar geldi, kış uykusundan uyandılar ve havaların da sıcak olması ile kendilerini göstermeye başladılar.

Yılanların görüldüğü alandaki yerleşim yerinde, metruk ve harabe evlerin olduğu görülüyor. Bu tür alanlarda fareler de yoğun olarak yaşar. Doğal olarak fareler de yılanların en önemli beslenme grubunun başında gelir.

Aslında yılanlardan korkmak değil, burada bulunduklarından dolayı sevinmek lazım. Ne kadar yılan varsa o kadar az fare demektir. Yılanlar sadece metruk alanlarda yaşar, ancak fareler metruk alanlarda yaşadığı gibi, beslenmek için evleri tercih ederler.

Sosyal medyada vatandaşların yılanların öldürülmesini ve ilaçlama istemesi yanlıştır. Burada doğal bir ekosistem oluşmuştur. Yapılacak ilaçlama o bölgedeki tüm ekosisteme zarar verecektir. Vatandaşların gördükleri zehirli yılan türü değildir.

Vatandaş yılan gördüğünde sakin kalsın, rahatsız etmesin, hayvanlar kendi yaşam alanlarına dönerler. Çiftleşme yaptıkları için meydana çıkmışlar. Yoksa bu mahallede metruk evlerin birçoğunda, yılan, kaplumbağa ve kirpi gibi hayvanlara her zaman rastlanmaktadır. Hemen her yıl buna benzer ihbarlar almaktayız. Metruk evlere girip rahatsız edilmedikçe yılanlar kimseye zarar vermez.

Bundan sonra bir türle ilgili daha yaygın bir şekilde ihbarların geldiğini göreceğiz. Vatandaşların Kör yılan dediği Oluklu Kertenkele (Pseudopus apodus) olarak bilinen silindir şeklinde bir vücuda sahip olan kertenkelelerin, yılan sanılarak öldürülmek istendiğini ne yazık ki her yıl görmekteyiz. Bunlar Ege bölgesinde sık görülen, zehirli olmayan, tamamen zararsız bir türdür. Aksine besin zincirindeki zararlı böcekleri tükettiği için insana oldukça yararı bulunmaktadır. “Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER