banner47

İncirliova’nın adı Avrupa’da duyulacak

‘Akdeniz Havzasında deve sütü üretimini işlenmesini ve tüketimini artırma’ projesi kapsamında develerden süt üretimi, sağım, develerin beslenmesi ve deve hastalıklarını kapsayan deve yetiştiricilerine yönelik eğitim programı İncirliova Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. 

İncirliova’nın adı Avrupa’da duyulacak
banner68

Proje hakkında bilgi veren İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, “Proje İspanya merkezli. Türkiye ortağı da biziz. Avrupa’da 14 ortağımız var. Avrupa dışında Cezayir ve biz varız. Deve sütünün Avrupa’da çoğalması için çiftlikler kuruyorlar. 30-40 yıl sonra küresel ısınmadan dolayı belki hayvancılığın biteceğini, deve sütüne o günlerde ihtiyaç olduğunu düşünüyorlar. Böyle bir çalışma var” dedi. 

Deve sütüne talebin her geçen gün arttığını ifade eden İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, “Faydalı bir proje olacağını düşünüyorum. Deve sütünün üretimini artırarak İncirliova’yı dünyaya tanıtıyoruz. Dişi deve sıkıntımız var. Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu konuyu görüşeceğiz. Ülkemize dişi deve ithal ederek üretimi çoğaltmak istiyoruz. Deve üresin. Deve çiftlikleri artsın. Yeni bir istihdam ve girişimciler için yeni bir fırsat” diye konuştu. 
Fransa’dan Bernard Faye ve Gaukhar Konuspayeva'nın konuşmacı olarak yer aldığı eğitim programına çok sayıda deve yetiştiricisi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 11:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okuyan Vatandaş
Okuyan Vatandaş - 1 ay Önce

Develer ithal edilse Belediyelerimizin de katkılarıyla daha sık deve güreşleri düzenlenir,arkasından mangalın üzerinde sucuk ekmek olurlar..Sütüne sıra gelmez Aydın'da

SIRADAKİ HABER