banner47

Dikkat eksikliğine ilaçsız çözüm yöntemi: Play Attention

Uzman Klinik Psikolog Osman Yıldız, Psikolojik Danışmanlık Kliniğinde dikkat eksikliği ve hiperaktivitite bozukluğu olanlara cihazlı Play Attention isimli uygulamayla tedavi uygulanıyor. NASA tarafından astronotların dikkat gücünü geliştirmek için ortaya çıkarılan bu egzersizler, tamamen zihin gücüyle kişiye özgü protokollerle uygulanıyor.

Dikkat eksikliğine ilaçsız çözüm yöntemi: Play Attention
banner68

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun birçok belirtisi olduğunu söyleyen Klinik Psikolog Osman Yıldız, “Yöneltilen dikkatin kısalığı, odaklanamama, gelişimsel olarak uygunsuz dikkat süresi ve aşırı hareketlilik dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileridir. Bu belirtiler ayrı ayrı olabileceği gibi beraber de görülebilir. Başlangıç genelinde 3-4 yaşlarında başlayabilir ancak tanı okul dönemine konur. Çünkü dikkat süresi için düzenli öğrenmenin olması gerekir. Çocuk ve ergenlikte yaygındır. Ergenliğin sonlarına doğru azalması beklenir ancak yetişkinliğe devam ettiği durumlar da gözlenmektedir. Bu rahatsızlık kişinin günlük hayatında ciddi sıkıntılara yol açar. Play Attention bu rahatsızlıklarda en sık kullanılan ve en etkili tedavi yöntemidir” diye konuştu.

DİKKAT EKSİKLİĞİ ERKEKLERDE 3 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Klinik Psikolog Osman Yıldız dikkat eksikliğinin erkeklerde kızlara oranla 3 kat daha fazla görüldüğünü söyleyerek, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yetişkinlikte devam ettiği durumlarda, aynı çocuk ve ergenlerde olduğu gibi akran ilişkilerinde uyum sorunu, düşük iş başarısı, eyleme geçmekte zorlanma, organize olamama, tez canlılık, komutları tam yerine getirememe, günlük işlerini unutma, çok sık bir şeyler kaybetme başladığı işi bitirememek, uzun süre dinleyememe gibi belirtilerle kendini gösterir” dedi.

DİKKATİNİZİ TOPLADIĞINIZDA UYGULAMA DEVAM EDER

Play Attention tedavi yönteminin NASA tarafından astronotların uçuş similasyonları için geliştirdikleri bir cihaz olduğunu söyleyen Yıldız, “Bu cihaz NASA’da astronotların dışında olimpiyat takımlarında yer alan sporcuların, hava kuvvetlerindeki pilotların dikkat seviyelerini artırmak için kullanılıyor. Bu tedavi, bilgisayarda bir video oyunu formatındadır. Kola takılan bir cihaz vardır ve bu cihazda beyin dalgalarını algılayan sensörler bulunur. Bu kol cihazı bireyin dikkat gücü ile egzersizlerin akışını kontrol etmesini sağlar. Dikkati topladığınızda uygulama içindeki egzersizler devam eder ve karakterler hareket eder, aksi halde etkinlikleri tamamlayamazsınız” diye konuştu.

TEMEL BECERİLERİ GELİŞTİRİYOR

Yıldız, Play Attention oyununun dikkatin dağılmasını engellediğini söyleyerek, “Bu oyun, hafızayı artırmak, görevleri bitirmek, yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştiriyor. Hiperaktivite, kıpırdanmalar, yüksek sesle seslenmeler veya diğer dikkat dağıtıcı davranışlar Play Attention egzersizlerinin durmasına sebep oluyor” dedi.

“Tıpkı kaslarımızı güçlendirdiğimiz gibi beynimizi de güçlendirebiliriz” diyen Yıldız, “Beynimizin de gelişmesi için zamana ve bolca antrenmana ihtiyacı vardır. Bu tedavi yöntemimiz dikkat eksikliği tanısı varsa 50-60 seans kadar sürebiliyor, böyle bir problem yoksa ortalama 30- 40 seansta sonlandırabiliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER