banner47

Aydınlı balıkçılar yeni sezondan umutlu

Denizlerde avlanma sezonunun açılmasına kısa bir süre kala Aydınlı balıkçılar yeni sezondan umutlu. Efeler'de balıkçılık yapan Yusuf Turgut, "Avlanma sezonu başladığında fiyatlar düşer. Bu yıl balık bol" dedi.

Aydınlı balıkçılar yeni sezondan umutlu
banner68

(İsmail ÖRS)- Denizlerde 15 Nisan'da başlayan avlanma yasağı 1 Eylül'de son bulacak. Yasağın bitimine sayılı günler kala balıkçılar yeni sezonda balığın bol olacağını söyledi. Efeler'de uzun yıllardır balık satışı yapan ve balık restoranı işleten Yusuf Turgut, "Av yasağının kalkmasının ardından fiyatlarda yüzde 10 oranında bir düşüş bekliyoruz. Balığın durumuna göre fiyat düşüşü daha fazla olabilir. Özellikle yasağın kalktığı ilk aylarda hamsi, sardalya ve istavrit oldukça bol olacak. Tabi bu söylediklerimiz deniz balıkları için geçerli. Çiftlikte üretilen balık fiyatlarında bir değişiklik olmaz" diye konuştu.

Birkaç sezondur düzenli olarak avlanma yasağına uyulduğunu ifade eden Turgut, "Yasaklara uyulduğu için bu yıl balık bol olacak" dedi. Haftada en az bir defa balık tüketilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu söyleyen Turgut, "Balığı mevsiminde yediğinizde hem lezzeti hem de sağlık açısından faydası daha yüksek oluyor. Eylül'de yasak bitecek ama Hamsi'yi besin değerleri ve lezzet açısından Kasım'da tüketmek daha doğru olur. Eylül'de Sardalya yemek daha faydalı" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER