Aydın kamuoyunun yakından takip ettiği ve daha önce bir çok kez ihalesi düzenlenen Aydın-Denizli Otoyol projesinin ihalesinin iptal olduğu öğrenildi. En son 26 Mart 2019 tarihinde ihalesi yapılan Aydın-Denizli Otoyolu'na teklif verin firma ihale sözleşmesini imzalamadı. Bu nedenle Aydın-Denizli Otoyolu projesi ihalesi bir kez daha iptal oldu. İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, iptal olan otoyol ihalesi ile ilgili açıklamada bulundu. "İhalenin neden iptal olduğunu ve 4 kez iptal olan bu ihalenin yenisinin yapılıp yapılmayacağını" soran Sarı, "AK Parti Aydın Milletvekillerinin ihale iptali ile ilgili açıklama yapmayı düşünüp düşünmediklerini" sordu.

İYİ PARTİ AYDIN İL BAŞKANI SARI AÇIKLAMASINDA:

İzmir-Aydın Otoyolu’nun devamında yer alan ve kesintisiz olarak Antalya’ya kadar devam etmesi planlanan otoyolun ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli Otoyolu’nun ihalesi 26 Mart 2019 tarihinde yapılmış ve İhale 5,3 milyar lira yatırım bedeliyle Powerchina İnternational Group, Powerchine Road Bridge Group ve Özgün İnşaat ortaklığı konsorsiyumuna verilmişti. 11 Haziran 2019 tarihinde ise ihale ilgili bakanlıkça onaylanmıştı.

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak söz konusu otoyolun toplam uzunluğu bağlantı yolları dahil 154 km olacaktı. Otoyolun yapım süresi 3 yıl öngörülmüş ve işletme süresi de 17 yıl 9 ay 18 gün olarak belirlenmişti.

Ancak, basından takip ettiğimiz kadarıyla, ihaleyi alan firma sözleşmeyi imzalamaya gitmemiş ve dolayısıyla ihale iptal olmuştur.

Daha önce de 3 kez iptal edilen otoyol projesinin yeniden iptali, Aydın ve Denizli’de hayal kırıklığı yaratmıştır.

Haklı olarak kamuoyu merak etmektedir:

1-İhale neden iptal olmuştur veya iptal edilmiştir? Milyonlarca liralık teminatı yakma pahasına ilgili yüklenici firma projeden neden çekilmiştir?

2-Bu projedeki dördüncü iptal. Aydın-Denizli Otoyolu projesinde neler oluyor?

3-Yeni ihale ne zaman yapılacaktır?

4-İhale yapıldığında, basına açıklamalarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın Milletvekilleri, ihalenin iptaliyle ilgili bir açıklama yapmayı düşünüyorlar mı?

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Cemal SARI
İYİ Parti Aydın İl Başkanı