Ankara merkezli 21 ilde, "Smart Trade Coin" isimli kripto varlık alım/satım platformu üzerinden "Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç" vaadiyle gerçekleştirilen nitelikli dolandırıcılık operasyonunda 127 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucunda bir milyar dolar haksız kazanç elde eden ve uluslararası dolandırıcılık eylemi gerçekleştiren şüphelilere yönelik önemli adımlar atıldı.

BAKAN YERLİKAYA OPERASYONUN DETAYLARINI PAYLAŞTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonun detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Bakan Yerlikaya'nın açıklamasına göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyonlar, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından titizlikle planlandı ve yürütüldü. Operasyonlar, Ankara merkezli olmak üzere Antalya,  İstanbul, İzmir, Eskişehir, Uşak, Aydın, Muğla, Kütahya, Çorum, Balıkesir, Denizli, Adana, Bursa, Malatya, Tekirdağ, Isparta, Karabük, Konya, Şırnak ve Samsun illerini kapsadı.

KRİPTO VARLIK PLATFORMU ÜZERİNDEN DEV DOLANDIRICILIK

Operasyonlar sonucunda elde edilen bilgilere göre, "Smart Trade Coin" isimli kripto varlık alım/satım platformu, kullanıcılarına “Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç” vaadiyle yatırım yapmalarını öneriyordu. Platform, otomatik al-sat işlemlerini gerçekleştiren bot uygulaması satarak kullanıcıları cezbetti. Ayrıca, mevcut kullanıcılara yeni kullanıcı getirmeleri halinde kazanç vaadinde bulunarak bir saadet zinciri sistemi oluşturdu. Bu yöntemle uluslararası dolandırıcılık eylemi gerçekleştiren şüpheliler, yaklaşık bir milyar dolar (32 milyar TL) haksız kazanç elde etti.

MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

Operasyonlar kapsamında, bir milyar TL değerinde 177 adet taşınmaz ve 61 adet taşınır mal varlığına el konuldu. Ayrıca, bir adet ruhsatsız tabanca, bir adet kuru sıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Aydın dahil 14 ilde 45 paravan şirkete operasyon Aydın dahil 14 ilde 45 paravan şirkete operasyon

Editör: Meltem Danışman