(HABER: İsmail ÖRS)

Toprak, "Aramızda yalnızca tecrübe yönünden bulunan bir farkın, kıdemli ve  genç ayrımı yaratmasına karşıyız. Herkesin meslektaş olma bilinciyle hareket edebildiği bir baro istiyoruz" dedi.

Aydın Barosu seçimli olağan genel kurul toplantısı Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Menderes Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Toplantıda Genç Avukatlar Meclis Kurulu adına Avukat Berkay Toprak, konuşma yaptı. Konuşma sırasında diğer genç avukatlar da sahneye çıktı.

"SEÇİM SONRASINDA UNUTULAN MESLEKTAŞLAR OLMAK İSTEMİYORUZ"

Kıdemli ve genç ayrımına karşı olduklarını belirten Toprak, Bizler her seçim döneminde önemsenen ancak her seçim sonrasında unutulan meslektaşlar olmak istemiyoruz. Seçilecek olan başkan, yönetim kurulu ve baromuzun tüm organlarının bu ayrımı sonlandırmaya yönelik adımlar atmasını, sorunlarımıza kulak vermesini, samimi ve gerçekçi çözümler üretmesini istiyoruz" dedi.

Berkay  Toprak, genç meslektaşları adına yaptığı konuşmanın devamında seçilecek olan baro yönetimine de bazı tavsiyelerde bulundu. Toprak şunları söyledi, " Staj derslerinin yapıldığı dönemlerde Genç Avukatlar Meclisi yöneticileri baromuz tarafından belirlenecek olan uygun bir zaman diliminde derse davet edilerek mesleğe yeni adım atmakta olan genç meslektaşlarımıza meclis hakkında bilgi vermelerinin sağlanması gerekmektedir. Haziran ayında İstanbul’da yapılan Genç Avukatlar Çalıştayında alınan kararları da kısaca buradan sizlere bildirmek isteriz.

Stajyer avukatlardan staja başlama keseneği adı altında alınan ücretler alınmamalı, ilk 6 aylık stajda hakim ve savcılara verilen ücretlerin aynısı devlet tarafından zorunlu staj yaptırılan avukatlara verilmeli, sigortası devlet tarafından karşılanmalıdır. Stajyer avukatların ikinci 6 aylık stajları için ise asgari ücret belirlenmeli ve bu yayınlanan AAÜT’ye eklenmelidir. Stajyer avukatların ikinci 6 ay staj süresinde avukat yanında çalışması halinde bu süre boyunca yanında çalıştığı avukat tarafından sigorta yaptırma zorunluluğu getirilmelidir. Uygulanan genç girişimci desteğinin vergi ve Bağ-Kur prim muafiyeti süreleri uzatılmalıdır. Avukatlık ruhsatı başvurusu yapılırken alınan vergiler kaldırılmalıdır. Bağlı çalışan avukatların asgari ücreti de AAÜT’ye eklenmelidir, denetimi barolar tarafından sıkı sıkı yapılmalıdır. CMK ve adli yardım ücretlerindeki KDV %1’e indirilmeli, ücretler asgari ücret tarifesinin altında olmamalıdır."

WhatsApp Image 2022-10-08 at 20.53.25 (1)