Avukat Akın Yakan, Aydın Barosu'nun Ekim ayında yapılması planlanan Olağan Genel Kuruluna başkan adaylığını açıkladı. 

Efeler Belediyesi ilaçlama çalışmalarına hız verdi Efeler Belediyesi ilaçlama çalışmalarına hız verdi

Avukat Akın Yakan ,Aydın Barosu’na başkan adaylığını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Avukat Yakan, “İfade edilmemiş düşünceleri, söylenmemiş cümleleri, ezber bozan çözümleri gündeme getirmek ve uygulamak için Aydın Barosu’na adayım" dedi. 

Avukatların zor koşullar altında mesleklerini yaptıklarını ifade eden Yakan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"İnsan haklarının ve temel özgürlüklerinin güvencesi avukatlar ve barolar. Ülkenin her neresinde olursa olsun, hak ihlaline uğrayan her canlının, haksız tutuklanan zanlının, tacize uğrayan kadın ve çocuğun, çevre kirliliği nedeniyle kuruyan ağacın, ölen kuşun, zehirlenen balığın, devlet memuru ve tüm çalışanların, düşünce inanç ve yaşam tarzı nedeniyle dışlanan her bir bireyin hakkını savunma görevi avukatların omuzlarındadır. 
Avukatlar zor koşullar altında mesleklerini yapmaktadır ve bu durum daha da artmaktadır. 31 yıldır bu mesleği yapan biri olarak mesleğin sorunlarını ekonomik olarak yaşanan zorlukları ,mağduriyetleri biliyor ve yaşıyorum. Mesleki sorunların çözümü için öncelikle meslektaşlar arasındaki dayanışma ve birliğin sağlanması asıldır.
 Farklılıklarımız ayrışma nedeni değil bizim zenginliğimizdir. Avukatlar zor koşullarda mesleğini yaparken birbirleriyle çatışmak, ayrışmak ve birbirini ötekileştirme lüksü yoktur. Avukatlar kendi içinde birlik olmak zorundadır. Bu meslekten başka yapabileceğimiz meslek olmadığı gibi birbirimizden başka dayanacağımız hiç kimse de yoktur. Mesleğe yeni başlayan avukatlar mesleğe yeni başlamanın mutluluğunu yaşayamadan ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kalmaktadır.  Avukatlar gittikçe yoksullaşmaktadır ve geçimini sağlamakta zorlanmaktadır. Avukatların yüzde 60’ı asgari ücretin altında gelir elde etmektedir. Türkiye’de avukatlar açlık sınırında yaşamaya mahkum edilmektedir. Artık baroların, avukatların açlık sınırında yaşamaya hak etmediğine sıradan basın açıklaması dışında dillendirmenin zamanı gelmiş ve geçmektedir. Avukatlar mesleki faaliyetini gerçekleştirirken yaşadıkları sorunlar ve ekonomik zorluklar nedeniyle hızla yalnızlaşmaktadır. Avukatlar asla yalnız değildir. Barolar, avukatların üstünde değil yanında yer almalıdır Avukatlık dünyanın en saygın mesleğidir.  Bu yüzden ben de baro başkanlığına adayım. İfade edilmemiş düşünceleri, söylenmemiş cümleleri, ezber bozan çözümleri gündeme getirmek ve uygulamak için adayım. Yepyeni aktif, yol açan, ufuk genişleten bir Aydın Barosu için adayım. Bunun için enerjimiz azmimiz, cesaretimiz fazlasıyla mevcuttur. Mesleğe yeni başlayan avukatların sorunlarına çözüm üretmek, yanlarında durabilmek, omuz omuza onlarla yürüyebilmek için adayım. Modern, yenilikçi bir Aydın Barosu için adayım. Ayrışmadan bölünmeden hep birlikte, konuşarak, üreterek, paylaşarak, omuz omuza birbirlerine bağlı hukuk sistemini oluşturmak ve korumak için adayım.”