Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu Meta şirketi, kişisel veriler konusunda AB ile anlaşmaya varılamaması halinde Facebook ve Instagram'ı Avrupa'da kapatabileceğini açıkladı.

Facebook ve Instagram'ı bünyesinde bulunduran Meta şirketi ile AB arasında yaşanan sorun, Meta'nın Avrupalıların kişisel verilerini ABD merkezli sunuculara aktarması, depolaması ve işlemesinden kaynaklanıyor. Ancak yeni AB yasaları, bu verilerin depolanmasını ve işlemesini yasaklıyor.

Meta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunduğu yıllık raporunda, sorun teşkil eden konuyla ilgili yeni bir çerçevenin sunulmaması ve şirketin mevcut modeli artık uygulayamaması halinde kıtadan uzaklaşmak durumunda kalabileceği konusunda uyardı.

Merakla beklenen WhatsApp güncellemesi sonunda geldi Merakla beklenen WhatsApp güncellemesi sonunda geldi

Raporda iş ve reklam hedeflemesi için ülkeler arasında kullanıcı bilgisinin kilit öneme sahip olduğunu belirten Meta raporda "Eğer faaliyette olduğumuz ülke ve bölgeler arasında veri alışverişi yapamazsak ya da ürün ve hizmetlerimizle veri paylaşımımız kısıtlanırsa bu hizmet verme kabiliyetimizi ve hizmet ve reklam hedefleme şeklimizi etkiler" açıklamasında bulundu.

Bu yıl yeni bir anlaşmaya varılmasını bekleyen Meta, bunun gerçekleşmemesi durumunda "Aralarında Facebook ve Instagram'ın da bulunduğu birçok önemli ürün ve hizmetimizi Avrupa'da sunamayacağız" dedi.