İlk toplantsını 13 Haziran'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Pazartesi günü yeniden toplanıyor.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren asgari ücretin belirlenmesi için İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını yarın yapacak.

Güncel ekonomik verilerin görüşüleceği toplantıda, taraflar ara zam rakamına dair pazarlık yapacak.

CEVDET YILMAZ’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretin belirlenmesine sayılı günler kala, masada konuşulan rakamlar da belli olmaya devam ediyor. Asgari ücretin en az 500 dolar olacağı tartışmalarına ilişkin geçtiğimiz günlerce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Dolar yerinde durmuyor. Biz TL konuşmak durumundayız. Buradaki temelimiz şu; çalışanlarımızı enflasyona hiçbir şekilde ezdirmemek. Bu bizim ana ilkemiz ve mümkünse büyümeden, kalkınmadan bu kesimlere refah payı vermek." ifadelerini kullanmıştı.

TİM’İN BEKLENTİSİ: 10.500 İLA 11.500 TL ARASINDA

Asgari ücret beklentilerine ilişkin bir açıklama da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, asgari ücret konusunda “Bence dolar üzerinden konuşmak hatalı olur. Kur artarsa ne olacak. 10 bin 500 TL ila 11 bin 500 TL arasında bir rakam açıklanacağı öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON FARKI, REFAH PAYI…

Asgari ücretin belirlenmesinde mevcut enflasyon, kurdaki dalgalı seyir ve refah payı da düşünülerek bir düzenleme gerçekleştirilecek. Uzmanlar, enflasyonun genel seyrinden kaynaklı olarak asgari ücretin 10.000 TL altında olmayacağını vurguluyorlar. Hükümetin daha önceki ‘500 dolar’ söyleminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise merak ediliyor.