AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Aydınpost yazarı Ahmet Gözen’e verdiği röportajda, Arpaz Kalesi restorasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Daha önce de restorasyondan sorumlu olan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı eleştiren Erim, bu kez daha sert ifadeler kullandı.

“Proje aslında şu an hazır, ihaleye çıkılacak” diyen Erim, süreci şöyle anlattı:

“Aydın Valiliğinde para da hazır. Tabiat varlıkları fonundan da ayrılmış bir bütçe var. ‘Kardeşim, o zaman niye duruyorsun?’ diyorum. İnsanlar bana mesajlar atıyor, buranın restorasyonu için neden hala beklediğimizi soruyor. Ne yazık ki Belediyenin ilgisizliğinden duruyor. Bunu Turizm Bakanına da ilettim. ‘Nazilli Belediye Başkanı bu yeri bize devir etsin, biz hemen yapalım’ dedi. Bunu konuşmak için Nazilli Belediye Başkanını aradım; ama bana cevap vermedi. Böyle şey olur mu?”

KALEDE KOYUNLAR OTLUYOR

Aydın Valiliğinin Arpaz Kalesi için harcanacak bütçenin yüzde 95’ini karşılamaya hazır olduğunu belirten AK Parti’li Bekir Kuvvet Erim, restorasyon bölgesinde koyunların otladığını söyledi.

Erim, konuyu şu sözlerle anlattı:

“Fakat ne yazık ki Nazilli Belediyesinden bir icraat yok. Buna çok kızıyor ve üzülüyorum. Arpaz Kalesinin geçtiğimiz yıl içindeki motiflerin renkleri daha canlıydı şimdi perişan olmuş. Burada koyunlar kalıyor ve koyunların ortaya çıkardığı gazlar ve hayvan gübresi tavandaki motifleri bozuyor. Nazilli Belediye Başkanı, “Efendim, bu adam burayı koruyor” diyor. Arkadaş, burayı koruyacak bekçi bulamıyorlar mı bunlar? Burası ahır değil ki! Burada 17 dönüm de arazi var. Kamulaştırma sadece kule için yapılmış. Arazi için kamulaştırma yok. Bu eserin kulesi kamulaştırılırken, konak nasıl kamulaştırılmaz? Böyle rezillik olur mu?”