Roma döneminde her bahçede bulunması zorunlu olduğu iddia edilen  Arapsaçı otu Aydın'daki semt pazarlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Roma döneminde insanların daha huzurlu ve sakin olmalarına yardımcı olduğu inancıyla her bahçede bulunması zorunlu olduğu iddia edilen  Arapsaçı otu Aydın'daki semt pazarlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Jandarma ekipleri sokak hayvanlarını unutmadı Jandarma ekipleri sokak hayvanlarını unutmadı

Aydın'ın çeşitli ilçelerinde kurulan semt pazarlarının vazgeçilemez ürünleri arasında yer alan Arapsaçı otunun  sağlığa olan faydaları ve lezzetinin yanında tarihi bir yönü de bulunuyor.

Çeşitli kaynaklarda yer alan bilgiye göre Arapsaçı otu, Roma döneminde her evin bahçesinde bulunması gerekmekteydi. İddiaya göre Romalılar, insanların daha huzurlu ve sakin olmalarına katkıda bulunan Arapsaçına büyük önem veriyordu.

Her mevsim yetiştirilebilen bitki, Aydınlı vatandaşlar tarafından  hem çiğ hem de çeşitli pişirme teknikleri ile  yoğun olarak tüketiliyor.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIYOR

Emziren annelerin sütünü artırıcı etkisi bulunan Arapsaçı otu, bunun yanında ağrıların azalmasında, mide asidinin düzenlenmesinde ve göz sağlığının korunmasına yardımcı oluyor.