Aydın’ın Efeler ilçesinde boşanma aşamasında olduğu eşi D.A.’nın sevgilisi Ş.Y.’yi arabayla çarparak yaklaşık 400 metre sürükleyen E.A.’ya kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi.

(İSMAİL ÖRS)  E.A.’nın cezası eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle önce 14 yıla daha sonra da haksız tahrik indirimi yapılarak 10 yıl 6 aya düşürüldü. 
Olay, geçen yıl Ekim ayında İstiklal Mahallesi Batı Çere Bulvarı’nda meydana geldi. 
Edinilen bilgiye göre E.A., otomobiliyle seyir halindeyken boşanma aşamasında olduğu eşi D.A. ve sevgilisi Ş.Y.’yi gördü. Otomobilini durduran E.A.’nın yanına Ş.Y. geldi. İkili arasında başlayan tartışma esnasında karşılıklı küfürler edildi. Ş.Y., aracın şoför kısmına doğru ilerlediği esnada E.A. aracını hareket ettirdi ve Ş.Y.’ye çarptıktan sonra aracın altına alarak yaklaşık 400 metre sürükledi. İhbar üzerine olay yerine acil sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ağır yaralı olarak hastaneye sevk edilen Ş.Y.,bir süre tedavi gördükten sonra taburcu edilmesine rağmen Ş.Y.’nin yüzünde kalıcı iz oluştu ve kolunun işlevini kaybetti.
“OLAYDAN ÖNCE ARACIM SALDIRIYA UĞRADI”
Olayın ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen E.A., Aydın 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir kez daha hakim karşısına çıktı. Savunma yapan sanık, “Suçlamayı kabul etmiyorum. O tarihte olay yerinden ayrılıp Çeştepe’ye geldik. Araç içerisinde olanlardan biri bana ‘bu böyle olmamalıydı’ dedi. Biri de karşıdakinin Ş.Y. olduğunu  bilmeden Ş.Y. dedi. Beni oraya çektiler. Bu olaydan önce benim aracım 7-8 kez saldırıya uğradı” dedi. 
“ÖMÜR BOYU KOLUMU KULLANAMAYACAĞIM”
Duruşmada ifade veren Ş.Y. şunları söyledi, “Takdiri mahkemeye bırakıyorum. Raporlarım mevcuttur. Ömür boyu kolumu kullanamayacağım. Psikolojim halen düzelmedi. Yüzümdeki yara heyetinizce de görülmektedir. Kararı size bırakıyorum.”
OLAY ANINI ANLATTI
Duruşmada tanık olarak dinlenen ve olay anında sanığın arabasında yer alan B.Ş., “Olay tarihinde tesadüfen sanığın kullandığı aracın içerisindeydim. Ben kişileri tanımıyorum. E.A., birini gördükten sonra küfretmeye başladı. Eşimi gördüm yanında sevgilisi var dedi. Daha sonra Ş.Y. araca doğru ilerledi. Küfürleştiler. Söylenenleri tam duymadım. Kulaklarımda sorun var. Ş.Y. aracın önündeydi. Karşılıklı konuşuyorlardı. Hareket edildi.  Ş.Y.’yi aracın altına aldığını gördüm. Durması için tepki gösterdim. Ancak dinlemedi. Karakolun önünden geçerken ‘aracın altında adam var’ diye bağırdılar. Sanık durmadı. Aracın altından takırtılar geldikten sonra arkama baktığımda Ş.Y.’nin aracın altından çıkıp arkada kaldığını gördüm” sözleri ile olay anını anlattı. 
MÜEBBET HAPİS CEZASI 10 YILA DÜŞÜRÜLDÜ 
Savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, tanık ifadeleri, doktor raporları ve kamera görüntülerini dikkate alarak kararını açıkladı. Heyet, E.A.’ya kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi. E.A.’nın cezası eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle önce 14 yıla daha sonra da haksız tahrik indirimi yapılarak 10 yıl 6 aya düşürüldü. 
“HUKUK ADINA SEVİNDİRİCİ BİR HABER”
Kararı yorumlayan Ş.Y.’nin vekili Avukat Hatice Develi, kararın hukuk açısından sevindirici olduğunu söyledi. Develi,  “Sanık, yaralama suçu ya da kasten adam öldürmeye teşebbüs suçundan ceza alacaktı. Fakat kamera görüntüleri, tanık ifadeleri, doktor raporları ve diğer deliller göz önüne alındığında kasten öldürmeye teşebbüs suçundan ceza verilmesi hukuk adına sevindirici bir karar” diye konuştu.

Denetimlerde 24 araca ceza kesildi Denetimlerde 24 araca ceza kesildi

KOCA2