Aydın Demirciler Odası Başkanı Muhammet Ali Künkçü, 15 Mayıs’ta yapılacak olan Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Efeler’de  bir düğün salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Künkçü, açıklamalarda bulundu.

AYESOB’un, 8 yıldır yerinde saydığını savunan Künkçü; “Bağkur emeklilik hakları ile ilgili mücadele verilecek. Maaşların az olması, Askerlik borçlanması, Emekli olma süresinin sigortalıya göre daha fazla olması konusunu çözüme kavuşturmaya çalışacağız. KDV'nin yüzde 18'den daha aşağı çekilmesi için mücadele edeceğiz. 5362 sayılı yasanın yeniden düzenlenmesi konusunda girişimlerimizi yapacağız. Devir ücreti ve yol kullanım ücretleri diğer illere göre Aydın'da yüksek. Bununla ilgili çalışmalar yapılması. Sarı otobüslerin sefer sayılarının azaltılması ve normal hatların içerisine dahil edilmesi. Taksicilerin durak ve taksimetre sorunlarının çözümü. Minibüs ve taksi fiyat değerlendirmesi başka büyükşehirlerde yüzde 36 ile yüzde 40 arasında iken bu oran Aydın'da yüzde 15 ile 20 arasında. Bununla ilgili de çalışmalar gerçekleştireceğiz. Geride kalan yıllarda şoförlerimizin hiç bir sorununa problemine çare aranmamış, ilgi gösterilmemiş. Biz geldikten sonra bu sorunları ortadan kaldıracağız.”

Hazırlanan yerel sorunları da paylaşan Künkçü, “Lokantacılar ve pastaneciler ile ilgili olarak şeker un temini için aracıları devreden çıkartıp direkt fabrikalar ile iletişime geçecek ve bu konuda daha ucuza ürün teminini sağlayacağız. Bunun ilk çalışmasını da Söke Lokantacılar Odası Başkanımız ile gerçekleştirdik. Bu çalışma ile yüzde 30'luk bir kazanç sağlandı. Pazarcı esnaflarımızın pazar yerleri ile ilgili sorunlarında pazarcı esnafımızın maalesef yanında olunmadığını öğrendik. Bizim öncelikli olarak herhangi bir sorun yaşanmaması, karşılaşılan sorunlarda ise pazarcı esnafımızın yalnız kalmamasını sağlayacağız. Aydın'da bir fuar alanı yapılması konusunda girişimlerde bulunarak belediye, ziraat odası, sanayi odası ve ticaret odası ile işbirliği içerisine girilecek.” dedi.

“BEN OLSAM ADAY OLMAM”

AYESOB eski başkanı olan ve efsane başkan olarak nitelendirilen Hulusi Akşit de programda bir konuşma yaptı. Başkan Adayı Muhammet Ali Künkçü’ye destek olduğunu aktaran Akşit, mevcut başkan Selahittin Çetindoğan’ı da eleştirdi. Çetindoğan’ın Kuaförler Berberler ve Güzellik Salonları Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanlığını kaybettiğini anımsatan Akşit, şöyle devam etti:

“Selahittin bey benden sonra 12 yıl başkanvekilliği 2 dönem de başkanlık yapıp en büyük ayıbı oda başkanlığını kaybetmesiydi. Ben oda başkanlığını kaybetmiş olsam ‘Allah’a ısmarladık’ der giderim. Artık birlik başkanı olarak aday olmak yanlıştır. Sen oda başkanlığı yapamadın, birlik başkanlığından da efendi gibi çekilmeliydi.”

künkçü2