“Zaten yarısı bizim olan sarı binaya biz neden geçmiyoruz” diye soran Eser’e yanıt veren Başkan Atay, “Biz daha 3 buçuk yıldır belediye başkanıyız. 5 yıl daha burada olacağız. Özlem hanım da 5 yıl daha olacak. Anlaşırız, siz hiç merak etmeyin” dedi. 

Efeler Belediyesi Meclis toplantısı Ekim ayı ikinci oturumu Efeler Belediye Meclis salonunda gerçekleştirdi. Bütçe oylamasında konuşan İsmail Hakkı Eser bütçeye dair eleştirilerde bulundu.
Performans programının stratejik plan programıyla örtüşmediğini, 2022 bütçesinin aşıldığını söyleyen Eser, “2022 yılının başında bütçemiz 367 Milyon TL ile başladık. Ek bütçelerle bunu 710 Milyon TL gibi bir rakamla tamamlıyoruz. Bu planda yüzde 100 gibi bir sapma var” dedi. 
Eser’e yanıt veren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Türkiye’nin olağanüstü günlerden geçtiğini hatırlattı. Atay, “Dolar kaç paradan kaç paraya geldi. İhale yapacağımız gün çimento 850 TL’ydi bin 300 TL oldu. Bizden kaynaklanan bir şey yok. Bütçeyi biz mi yükselttik? Bizim beceriksizliğimiz mi yükseltti? Haksızlık yapıyorsunuz” dedi.

“KULLANDIĞIMIZ ELEKTRİĞİN FAZLASINA DEVLET EL KOYUYOR.”
AK Parti Grup Sözcüsü İsmail Hakkı Eser, belediyenin gelirlerini artırma, giderlerini azaltma, israfı önleme gibi politikalarının olmadığını iddia etti. Eser, “Bilindiği gibi enerji giderleri son aylarda zirve noktasında. Burada güneş enerjisi ile en azından Efeler Belediyesi sınırları içerisinde kendi harcadığımız elektriği üretme, fazlasını satma gibi gelir artırıcı, gider azaltıcı projelerimizin yenilenmesi ve yeni etapların yapılması gündeme gelebilirdi” dedi. 
Pazar yerlerine 4.5 megavatlık güneş enerjisi sistemleri kurmayı planladıklarını, daha sonra vazgeçtiklerini söyleyen Mehmet Fatih Atay, “Kullandığımız elektriğin fazlasına devlet el koyuyor, yeni çıkan yönetmelik bu şekilde. Daha önce yapılmış güneş enerjisi sistemleri yeterli geliyor. Pazar yerlerine kuracağımız 4.5 megavatlık güneş enerjisi sistemleriyle belediye her yıl milyon dolarlar kazanmak için çaba sarf ediyordu” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ OLAN HALKIN İHTİYACI OLANLARI YAPMAK.”
AK Parti’li Eser, mevcut binanın kiralık olduğunu, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan sarı binanın yarısının ise Efeler Belediyesine ait olduğunu söyledi. Eser, “Zaten yarısı bizim olan sarı binaya biz neden geçmiyoruz. Bu konuda neden kamuoyu oluşmuyor?” diye sordu. 
Belediye binasında çalışma koşullarının elverişli olmadığını bildiğinin altını çizen Başkan Atay ancak halkın ihtiyaçlarının daha öncelikli olduğunu belirtti. Atay, “Ben seçimden önce, ‘Çadırda da belediye hizmetleri veririz, önemli değil’ demiştim. Önemli olan halkın ihtiyacı olanları yapmak. Izdırap çekilmedikçe refaha erilmiyor” yanıtını verdi.
AK Parti’li Eser’in sarı bina konusundaki ısrarını sürdürmesi üzerine bir kez daha yanıt veren Başkan Atay, “Acele etmeyin, biz daha 3 buçuk yıldır belediye başkanıyız. Anlaşırız bir şekilde. Bir 5 yıl daha burada olacağız. Özlem hanım da 5 yıl daha olacak. Hiç merak etmeyin. Daha 5’er, 10’ar yıl daha buradayız” yanıtını verdi. 
Atay’ın sözleri CHP ve İYİ Parti sıralarında alkışla yanıt buldu.