Mustafa Savaş yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“15 gün aralıksız süren ve yoğun görüşmeler neticesinde kabul ettiğimiz 2024 yılı bütçemizin öncelikle hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hazırlamış olduğumuz bu bütçe, AK Parti hükümetlerimizin 22'nci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ise 6’ncı bütçesidir.

Orta vadeli program ile On İkinci Kalkınma Planı hedef ve politikalarını gözeterek 2053 vizyonu doğrultusunda hazırladığımız 2024 yılı bütçemiz, Türkiye Yüzyılı’nın ilk bütçesi olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahiptir. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde aziz milletimizin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve cumhur ittifakına göstermiş oldukları güven ve inancın teveccühü olarak hazırladığımız 2024 yılı bütçemiz, 85 milyonu kapsayan, her alanda ülkemizin inşa, ihya ve büyümesini önceleyen programlardan oluşmaktadır.

2024 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nde bütçemizin büyüklüğü 11 trilyon 89 milyar lira olarak öngörülmüştür. 2024 yılı bütçemizde yine en büyük payı evlatlarımızın eğitimine ayırdık. Tüm çocuklarımızın kaliteli eğitime erişimini sağlamak amacıyla okullarımızın fiziki imkânlarının iyileştirilmesi, yeni dersliklerin yapımı, okullarımızın depreme karşı güçlendirilmesi, bilişim altyapılarının iyileştirilmesi gibi faaliyetlerin finansmanı için Millî Eğitim Bakanlığımızın toplam bütçesi 1 trilyon 619 milyar 907 milyon 408 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam, 2024 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 14,6’sını oluşturmaktadır. Adnan Menderes Üniversitemizin 2024 yılı bütçesini de yaklaşık yüzde 300 artışla 4 milyar 314 milyon 808 bin TL’ye yükseldi.   

2024 yılında bütçemizden tarıma ayrılan toplam kaynağı 384 milyar lira seviyelerine çıkarttık. Bu kaynağın 91,6 milyar lirasını tarımsal destek programları, 100,6 milyar lirasını tarım yatırımları, 191,8 milyar lirasını tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal kitlerin finansmanı ve ihracat destekleri için ayırıyoruz. Bunların dışında, tarımsal faaliyetlerin teşvik edilmesi ve çiftçilerin desteklenmesi amacıyla birçok program ve düzenlemeyi de hayata geçireceğiz.

Önümüzdeki dönemde önceliğimiz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda büyümede dengelenme, ithalata bağımlılığı azaltma ve cari işlemler açığını kalıcı olarak düşürmektir. Partimizin uyguladığı yerinde ekonomi politikaları sayesinde, ülkemiz on üç çeyrek kesintisiz büyüme başarısı göstermiştir.

Öte taraftan, 6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen Asrın felaketinde yaraları sarmak için ilk andan itibaren süratle harekete geçtik ve çok önemli işlere imza attık. Yine deprem konutların ve kentsel dönüşümün hızla yapılması için 2024 yılı bütçemizden ciddi bir payı, deprem bölgesinde yaralarımızı sarmak için ayırdık.

Sağlık alanında önemli yatırımlar yaparak şehir hastaneleriyle ülkemize sağlık alanında da sınıf atlatmayı başardık. Sağlık hizmetlerinde insan gücümüz 2002 yılında 257 bini Sağlık Bakanlığı bünyesinde olmak üzere toplam 379 bin kişiyken; 2023 yılı Kasım ayında 852 bini Sağlık Bakanlığında olmak üzere toplam 1 milyon 420 bine çıkardık. 2002 yılında, 2023 yılı Kasım ayına kadar geçen dönemde toplam hekim sayımız 92 binden 205 bine, toplam diş hekimi sayımız 16 binden 44 bine, hemşire ve ebe sayımız 114 binden 310 bine yükselmiştir. Yine ihtiyaçlar doğrultusunda personel alımları yapmaya devam edeceğiz.

Sosyal yardım alanında 2002 yılında sadece 1,4 milyar lira olan sosyal yardım bütçesi, 2024 yılında 497 milyar liraya çıkarıyoruz. Bu tutar da bütçemizin yüzde 4,5’ine denk gelmektedir.

ADÜ’de yeni atama ADÜ’de yeni atama

Ulaşımdan turizme, ticaretten spora, bilimden sanayiye kadar tüm alanlarda kazanımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. 2024 yılında da yarım kalan yatırımlarımızı tamamlayacak, yeni yatırımlarımızı milletimizin hizmetine süratle sunmanın gayretinde olacağız.

Türkiye Yüzyılı’nda Aydın’ımız ise bölgemizin öncü şehri olmaya devam edecektir. Bereketli ovalarında yetişen tarım ürünlerinin yarattığı ticari zenginlik, deniz ve kültürel turizmi ile eşsiz alanları ve termal ve doğal kaynaklarıyla stratejik bir konumda olan şehrimizi daha da ileri götürmenin gayretinde olacağız. Lojistik bir güç olarak Aydın-Denizli otoyolumuzu 2024 yılında tamamını açarak bölgemizin hizmetine sunacağız. Yine Aydın Şehir Hastanemizi hizmete açacak ve günlük ortalama 25 bin hemşehrimize şifa dağıtacak. Bereketli topraklarımızda gece gündüz demeden alın teri döken çiftçilerimizin refahının arttırmak için birçok projeyi hayata geçirdik. Suyumuzu etkin ve verimli kullanmak için onlarca baraj ve gölet inşa ettik, modern sulama sistemlerinin kullanımını yaygınlaştırdık. Bu alanda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Örtü altı tarımsal faaliyetleri destekleyerek modern tesisler sayesinde üretimde önemli bir artış elde ettik. En son Kadıköy’de kurduğumuz Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de üretim aşamasına geçildi, tarımda jeotermal kaynakların tarımsal sulamada kullanılmasıyla şehrimiz yeni nesil tarımsal üretimin üssü olacaktır. Organize Sanayi Bölgelerimizi daha genişleterek istihdam imkanlarını arttırmanın gayretinde olacağız.

Bu amaç ve hedefler doğrultusunda hazırladığımız 2024 yılı bütçemiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarının esas almaktadır. Hükümetlerimiz döneminde her bütçede olduğu gibi 2024 yılı bütçemizde de kaynaklarımızı milletimizin her bir ferdinin refahını artırmak için kullanacağız. 100’üncü yılını şanla ve şerefle kutladığımız Cumhuriyetimizin ilk asrını tamamlarken Türkiye Yüzyılı’nda da ülkemizin kalkınmasına ve milletimizin yaşam standartlarının yükseltilmesine katkı sunacağız. Tarihimizin en büyük afetinin yaralarını sararak şehirlerimizi daha dirençli hâle getireceğiz. Ekonomide kalıcı refah artışını sağlayacak ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak için tüm gücümüzle çalışacağız. Son yirmi bir yılda gerçekleştirdiğimiz icraatlar sayesinde sağlam bir altyapıyla girdiğimiz Türkiye Yüzyılı’nda, ülkemizi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde küresel yönetim sisteminde daha etkin söz sahibi kılmak için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu çerçevede hazırladığımız 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin bir kez daha ülkemize, milletimize ve Aydın’ımıza hayırlar getirmesini diliyorum.”

Editör: Yusuf Yıldız