AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, 27 Mayıs 1960 darbesinin 62. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

27 Mayıs 1960 tarihinde, milli iradeyi hiçe sayarak yapılan askeri darbe, Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Dış güçlerin etkisiyle gerçekleşen bu darbe sonucunda Aydın’ımızın yiğit evladı Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilmiştir.

Şehit Başbakanımız, merhum Adnan Menderes, “Yeter söz milletindir!” diyerek siyasal ve toplumsal yapıdaki atalete karşı çıkmıştır. Aziz milletimizin de desteğini alan merhum Menderes, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak ülkemiz için unutulmayacak bir mücadele göstermiştir. Ülkemize çağ atlatan projelerin tek tek hayata geçtiği bu dönem, tıpkı bugün olduğu gibi ülkesine düşman, gelişmenin ve kalkınmanın önünü kesmek isteyen, tarihimizden, kültürümüzden, medeniyet değerlerimizden uzak bir kesimi rahatsız etmiştir.

Yalan ve iftiralarla darbeye zemin hazırlayan cuntacı zihniyet, milletimizin temsilcisi olan meşru hükümete karşı önce tehditler savurmuş; daha sonra da darbe yapmıştır. Bunun sonucunda hiçbir hukuki zeminde karşılık bulmayan bir mahkeme kurulmuş; bu mahkemede seçilmiş Başbakanımız ve dava arkadaşları devlet adamlarımız vesayetçi hâkimler tarafından yargılamış; darağacına göndermiştir. Bu tarih demokrasiye ve vicdanlara kilit vurulan tarihtir.

Milli irade düşmanı darbeci zihniyet; fetö’nün hain girişimiyle 15 Temmuz 2016 tarihinde yeniden ortaya çıkma cüretini göstermiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, aziz milletimiz; cesareti ve direnişiyle bu ihanete geçit vermemiştir. İstiklal ve istikbali uğruna canını hiçe sayan ecdadımızın torunları olarak bu hainliğe karşı göğsünü siper eden necip milletimiz darbe girişimini bertaraf etmiştir. 15 Temmuz’da yazılan kahramanlık destanı ile darbe zihniyeti sonsuza kadar vatan topraklarımızdan silinmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerimle, demokrasi şehidimiz, saygıdeğer hemşehrimiz merhum Başbakanımız Sayın Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Merhum Menderes’in aziz hatıralarına sahip çıkacak, gelecek nesillerimize de aktararak sonsuza kadar yaşatacağız. Demokrasi düşmanlarını da asla unutmayacağız.