Mustafa Savaş, mesajında şu ifadeleri kullandı;

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz ve milletimiz için eser ve hizmet siyasetine, Milletimize ilkleri yaşatmaya devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız müjdelerle dolu projenin detaylarını aziz milletimizle geçtiğimiz ay paylaştı. Kamuoyunda büyük heyecan ve merak uyandıran projemizi bir an önce milletimizle buluşturmak için hemen harekete geçtik.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'mızın 500 bin sosyal konut, 1 milyon konut arsası ve 50 bin işyerini kapsayan "İlk Evim İlk İşyerim" adlı TOKİ sosyal konut projesinde ilk adım bugün atıldı.

Cumhuriyet tarihimizin en büyük konut, iş yeri ve arsa projesinin ilk temel atma törenini gerçekleştirdik.

Hükümetlerimiz döneminde 20 yılda TOKİ tarafından ülkemizde 1 milyon 170 bin adet konut yapılarak hak sahiplerine teslim ettik.

20 yıllık dönemde Aydın’ımızda tamamlanan ve inşaatı devam eden toplam TOKİ konut sayısı ise 2008’dir. Bununla birlikte kamu hizmet binası, okul gibi tamamlanan ve inşaat halindeki yatırımlar devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, ilk etapta 250 bin sosyal konut projesi kapsamında Aydın’ımızda 2950 adet konutun tahsisi yapılacaktır. Bu sayı minimum sayıdır, daha da fazlasını hemşehrilerimizle buluşturmanın gayreti içindeyiz.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi'ne yaklaşık 8 milyon sayıda başvuru yapıldı. Milletimiz bu projeye büyük teveccüh göstererek, hükümetimizin politikalarına bir kez daha destek oldu.

Bugün Cumhurbaşkanımızın liderliğinde projemizin İlimiz de dahil olmak üzere 17 ilde -Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta 5615 konutun ilk temellerini atmış olduk. 900 milyarlık yatırım değeri, 200 bin kişilik istihdam ve 250 sektöre katkısı ile 2 trilyondan fazla ekonomik hareketlilik sağlayacak olan proje ülkemiz için büyük önem arz etmektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle teşrif ettiği, Aydın Kuyucak ilçemiz Pamukören mahallesinde 265 adet konutun temellerini attık.

Yine aynı projede Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 1 milyon adet arsa piyasa koşullarının altında ev yapmaları için satışa sunuluyor.

Aydın’ımız için ilk etapta 7 bin konut amaçlı arsa satışı yapılacak.

İlk etapta 29 İlimizde 10 bin iş yeri projesi daha vatandaşlarımızla buluşturuyoruz.

Konut başvuruları 31 Ekim; Arsa ile iş yeri başvuruları 7 Kasım’a kadar devam edecek.

Tüm bu konut yatırımların başlamasıyla ülkemizde ekonomik ve konforlu konut arzı artacak, vatandaşlarımızın talep ettikleri konutlara daha makul şartlarda ulaşması sağlanacaktır. Hem iş olanaklarının artmasına hem de ekonomimizin daha da güçlenmesine vesile olacak ilk evim ilk iş yerim projesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarıma sunuyor, projenin hazırlanması ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “Türkiye Yüzyılında” hayata geçireceğimiz cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesinin ülkemize, milletimize ve Aydın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.

 

SİTEEE-10