Dar gelirli vatandaşlara yapılan aile destek programı ödemelerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan açıklama geldi.

Dar gelirli vatandaşlara yapılan aile destek programı ödemelerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan son dakika açıklaması geldi. Bakan Yanık yaptığı açıklamada toplam 3 milyon haneye 3,8 milyar TL tutarında ödemenin bugün yapılacağını bildirdi.

AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATACAK?

Vatandaşlar Aile Destek Programı ödeme tarihleri için gözünü bakanlıktan gelecek açıklamaya çevirmişti. Beklenen açıklamayı Bakan Yanık sosyal medya hesabından yaptı.

“Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın tensipleriyle, Ocak ayının ilk haftası yapılacak olan Türkiye Aile Destek Programı ödemelerini öne çekerek 29 Aralık Perşembe (bugün) hak sahiplerinin hesaplarına yatırıyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Yanık, “Türkiye Aile Destek Programı kapsamında 3 milyon hanemize 2,9 milyar TL, "Çocuk Desteği Bileşeni" kapsamında 2,2 milyon hanemize 919 milyon TL olmak üzere toplam 3 milyon hanemize 3,8 milyar TL tutarında ödeme yapacağız. Böylece Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri kapsamında yıl sonuna kadar 3 milyon tekil hanemize aktardığımız toplam destek tutarı 13 milyar TL’yi aşmış olacak. Ayrıca yıl sonuna kadar Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri kapsamında çocuk bileşeni ile toplam 5,6 milyon çocuğumuz için 2,6 milyar TL ödeme gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

ÖDEMELER NE KADAR, KAÇ TL?

850-1.250 TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 

TOKİ’de Aydın için kura takvimi açıklandı TOKİ’de Aydın için kura takvimi açıklandı

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

AİLE DESTEK PAKETİ BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuran kişinin;
Türk vatandaşı olmaması,
Mavi Kart sahibi olması,
Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
18 yaşından küçük olması,
Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.
Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

siteeee-29