İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, önceki gün yaptığı basın toplantısında, Kuşadası İlçe Başkanının görevden alınması sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. 
Görevden alma kararını 2018 yılındaki İl Başkanı Betül Akçanal'ın sürecine benzeten Ertürk, partiden istifa edenleri de vefasızlıkla suçladı.

İYİ Parti'den istifa eden isimlerden biri olan Cemal Sarı, Ertürk'ün açıklamalarına yanıt verdi.
Betül Akçanal'ın teşkilatları kurmakta yetersiz kaldığını savunan Cemal Sarı, şu açıklamalarda bulundu:
"Kasım 2018’de, aralarında Sayın Ahmet ERTÜRK’ün olduğu üç kişilik bir heyet, ben ve Sayın Yaşar ÇELEBİ ile görüşmek istediklerini söylediler. Bunun üzerine bu üç kişilik heyet ve biz 5 kişi Kuşadası’nda buluştuk. İYİ Parti Aydın İl Teşkilatı’nın mevcut durumunu ve yaklaşan yerel seçimleri değerlendirdik. 

Sayın Ahmet ERTÜRK dahil, Aydın’dan gelen heyetin genel kanaatı, mevcut il başkanı ile yerel seçimleri geçirmenin mümkün olmadığı, bu durumun genel merkeze iletilmesi gerektiği, nihayetinde yeni bir il başkanı ile ancak yola devam edilebileceği, aksi takdirde Recep TANER’in Efeler Belediye Başkan aday olmayı düşünmediğini, diğer ilçelerde de belirsizliklerin devam edeceğini, söylediler.

Biz de, daha önceki gelişmeler, ilçe teşkilatlarındaki belirsizlikler ve son olarak bu konuşulanlar doğrultusunda, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığımıza Aydın’la ilgili geniş bir rapor sunduk. 

Özetle, Aydın’ın bazı ilçelerinde belediye başkanlığı ve tüm ilçelerinde belediye meclis üyeliği potansiyelimizin olduğunu, ancak mevcut il başkanının bu potansiyeli kullanacak tecrübeye sahip olmadığını, teşkilatların dağınık bir halde olduğunu, bu sebeple il başkanlığı değişikliğin acilen yapılmasının ve teşkilatların  hızla  toparlanmasının seçimler açısından önemli olduğunu vurguladık.

Bizim dışımızda da genel merkeze çok sayıda bu tür taleplerin gittiğini öğrendik.

Böylece, Sayın Ahmet ERTÜRK’ün de içinde olduğu heyetin talebi doğrultusunda, Genel Merkez nezdinde yaptığımız istişareler sonucu Sayın Betül AKÇANAL’ın görevden alınması gerçekleşti.

Benim İl Başkanı olarak atanmam ise, benim talebim değildi. Arkadaşlarımın bu süreçte ısrarlı talepleri üzerine ve Teşkilat Başkanımız  Sayın Koray AYDIN’ın ricası üzerine görevi devraldım.

2018’de yaşanan görev değişikliği özetle böyle oldu. Yani aynı fotoğraf karesine girmediği için bir genel merkez il başkanını görevden almaz.  Böyle bir ifade, genel merkez yönetimine de nezaketsizlik olur.

Sayın Ahmet ERTÜRK, bu durumu, Kuşadası Teşkilatı’nın görevden alınmasına emsal göstermiş. 

Birincisinde yani 2018’de, atayan irade, istediği verimi alamayınca görevi geri almış.

İkincisinde yani 2024’de, Kuşadası’nda durum farklı. Kongreyle gelen ve tüm seçimlerden başarıyla çıkmış bir yönetimin görevden alınması söz konusu. Yani demokratik teamülleri ortadan kaldıran bir durumdan bahsediyoruz.

Sayın ERTÜRK, basın toplantısında, istifa eden üyelerin sayısını vermiş ve 70-80 kişi olarak ifade etmiş. İstifa edenlere nicelik yönünden değil, nitelik yönünden bakılmasını kendilerine tavsiye ederim. Siyasette “bir” rakamı bile çok değerlidir. Çünkü, o “bir” insandır, inançtır, samimiyettir. O “bir” bir gönüldür, beyindir. O “bir”ler bir araya gelerek milyonları oluşturur. 

İlle de, çoklu rakamlar arzu ediyorlarsa, yarından sonra ki gelişmeleri takip etsinler.

Başkan Arıcı'dan 'kamyon satışı' açıklaması Başkan Arıcı'dan 'kamyon satışı' açıklaması

Ayrıca, basın toplantısında Sayın Ahmet ERTÜRK bizleri vefasızlıkla suçlamış. Çok zorlamadıkları takdirde detayına girmeyeceğim ama İYİ Parti mensuplarının da bildiği gibi, Aydın’da ahd-e vefadan bahsedecek son kişi, Ahmet ERTÜRK’tür."

Editör: Meltem Danışman