Burada konuşan AGC Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Uzun, meslek etiğinin önemine işaret ederek, “Sizlerden tek isteğim, gelin gazetecilik adı altında bu kirli işler yapanları kapımızın önünden temizleyelim” çağrısında bulundu.

AGC tarafından 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından meslektaşlarına hitap eden AGC Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Uzun, göreve gelişlerinin üzerinden yaklaşık 6 ay geçtiğini anımsatarak, “Biz bir siyasetçi değiliz ama bir şeyler yapalım istedik ve bu noktada da kendimizi en iyi ifade edecek durumun bir gazete çıkartmak olduğuna karar verdik. Bu noktada heyecanlı ve gururluyuz ve bizi ifade ettiğini düşünüyoruz. Buradan elde edeceğimiz gelirle de cemiyet yararına çeşitli projeler yapacağız. Ben mesleğe başladığımdan bu yana benim hayat felsefem gazetecilere sansür uygulanmasın oldu ancak bana göre bunlardan çok daha önemlisi doğru ve ahlaklı gazeteciliktir. Çünkü şu anki duruma bakacak olursak bizim ne yazık ki gazeteciliği konuşacak bir ortamımız yok. Çünkü gazetecilik adı altında çok kirli işler yapılıyor. Biz gazeteciliği bu kirli işlerden kurtarmak için etik ve ahlaki değerleri de göz önünde bulundurmak için mücadele edeceğiz. Bu noktada koşacağız. Çünkü bizim koşmamız gerekiyor. 10 yıl sonra geriye baktığımızda pişman olmamamız gerekiyor. En büyük isteğim bizi itin ve bizi eleştirin. Sizlerin varlığı ile biz güçlüyüz. Her yıl 24 Temmuz Basın Bayramı’nın buruk kutlandığı söyleniyor. Evet, buruk kutlanıyor ama burada birlik ve beraberlik içerisinde olmamız da önem taşıyor. Sizlerden tek isteğim, gelin gazetecilik adı altında bu kirli işler yapanları kapımızın önünden temizleyelim. Bu noktada hepinizin desteğine çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

agc-3

GAZETECİLER KAHVALTIDA BULUŞTU

Etkinliklerin ikinci adresi ise Menderes Park oldu. Efeler Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen etkinlikte, kentte görev yapan basın mensupları kahvaltıda bir araya geldi. 24 Temmuz Basın Bayramı’nda gazetecileri yalnız bırakmayarak, kahvaltı etkinliğine katılan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “İşini tarafsız ve layığıyla yapan tüm basın emekçilerinin bayramını kutluyorum” ifadesini kullandı. Basın mensuplarıyla sohbet eden Atay, tüm gazetecilerin şahsında AGC Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Uzun’a çiçek takdim etti. Başkan Uzun ve basın mensupları da nazik davranışından dolayı Başkan Atay’a teşekkürlerini sundu.