FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

(Haber: Yusufhan TORAMAN)

Kızılcaköy'de Jandarma, 421 şahıs ve 289 aracı sorguladı Kızılcaköy'de Jandarma, 421 şahıs ve 289 aracı sorguladı

Türk Basınında sansürün kaldırılışının 115. yıl dönümü Aydın Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Aydın Valiliği’nin önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferdi Uzun’un, Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ve konuşmasıyla devam etti.

Uzun, yerel gazetecilikteki sansüre dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bunu bayram olarak kutlamanın çok yerinde olmadığını düşünüyorum. Sansür yerelde başlıyor ve yukarıya doğru devam ediyor. Biz sansürü yerelde çalıştığımız için yeterince görüyoruz. Örnek verecek olursak; bir şey yazdığınızda, sivil toplum kuruluşlarından siyasetçilere kadar mutlaka size sırtını çeviriyor. Dolayısıyla öncelikle bizim bayramımızı kutlayanların kendilerine dönüp şu soruyu sorması lazım: “Onlar bizi eleştirdiği zaman, biz onlara sırtımızı mı çeviriyoruz yoksa eleştirileri dikkate mi alıyoruz?” Ben göreve geldiğimizden beri hep şunu söylüyorum, gazeteciliği ahlaklı ve etik bir şekilde sürdürmemiz gerektiğini vurgulamıştım. O vurguyu bir kez daha burada tekrar ediyorum. Basın özgür olmalı mı evet ama öncelikle gazeteciliği etik ve ahlaklı bir şekilde yapmamız lazım.”

Törenin ardından gazeteciler, Aydın Turistik Park’ta kahvaltı yaptı.