Kimi akademisyenler Rektörlük için çalışmalara çoktan başlarken, bazı isimler ise bireysel çalışma yapmamalarına rağmen potansiyel adaylar arasında konuşuluyor.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in görev süresinin dolmasına 6 ay kala, yeni Rektör adayları da ortaya çıkmaya başladı.
ADÜ’den çok sayıda ismin Rektörlük için hazırlık yaptığı ya da potansiyel aday olarak görüldüğü bilinirken, ADÜ dışından da akademisyenlerin Rektörlük için çalışma yürüttüğü ifade ediliyor.
Geçen dönemin en güçlü adaylarından Söke İşletme Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Çetin’in ismi, yine iddialı adaylar arasında geçiyor.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Osman İmamoğlu’nun ADÜ Rektörlüğüne aday gösterildiği, hatta Rektörlüğe en yakın isimlerden biri olduğu Ankara kaynakları tarafından belirtiliyor. 
ADÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Kürşat Karacabey’in ismi de potansiyel rektör adayları arasında konuşuluyor.
Tartışmalı bir şekilde ADÜ Tıp Fakültesi Başhekimliğinden alınıp Tıp Fakültesi Dekanlığına atanan, bu görevi de tartışmalı bir şekilde bıraktırılan Prof. Dr. Serkan Öncü’nün de potansiyel aday olduğu ifade ediliyor.

Mevcut Rektör Osman Selçuk Aldemir tarafından açığa alınan ancak YÖK tarafından görevine iade edilen, yine Aldemir'in açtığı dava sonucunda sanık olan ancak mahkemede beraat ederek aklanan Eski Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan da potansiyel aday olarak görülüyor. 

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı hocalarından Prof. Dr. Mürsel Özdoğan ile Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal İyem’in de Rektörlük için çalışma yaptığı belirtiliyor. 
Mevcut Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in yakın çalışma ekibinden, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cumali Öksüz ile Prof. Dr. Ali Akyol’un bir süredir Rektörlük için kolları sıvadığı, yakın çevrelerinde adaylıklarını dillendirdikleri konuşuluyor.
Uluslararası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Yücel Bozdağlıoğlu, Ekonomi ve İktisat Bölümünden Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Makine Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. İsmail Böğrekçi’nin isimleri de Rektör adaylığı için geçiyor.

adü3