Aydın İmam Hatip Lisesinde korkutan yangın Aydın İmam Hatip Lisesinde korkutan yangın


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İslami Araştırmalar Topluluğu tarafından ‘İnsanlığın Sınavı Gazze’ başlıklı panel düzenlendi.
Atatürk Kongre Merkezindeki panele, Gazze konusunda çeşitli araştırmaları bulunan Çevirmen Ayçin Kanatoğlu konuşmacı olarak katıldı. 
Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal İyem, “Dünya Sağlık Örgütü Gazze’de her 10 dakikada 1 çocuğun öldüğünü açıkladı. Ayrıca 7 Ekim’den bu yana 135 basın mensubu arkadaşımız oradaki insanlık dışı saldırıyı aktarmaya çalışırken hayatını kaybetti. Öğrencilerimizin bu insanlık dramının farkında olması ve bu programı gerçekleştirmesi bizi mutlu ediyor” dedi. 
Programda konuşan Çevirmen Ayçin Kanatoğlu, bölgede yaşanan gelişmeleri anlattı. Gazze’de yaşanan olayların eşi görülmemiş bir dram olduğunu belirten Kanatoğlu, “Böyle bir hadise insanın hayatında kolaylıkla rastlanacak bir vaziyet değil. Bizim coğrafyalarımızda kan, göz yaşı ve şiddet hiç eksik olmadı ancak bu boyutuyla bir hadiseyle karşılaşmamıştık ve çok uzun yıllardır dünya da karşılaşmamıştı. Çocukların hedef alındığı, planlanarak katledildiği bir sürece biz şahitlik etmedik” dedi. 
Birleşmiş Milletlerin görevini gereğince yerine getirmediğini ve UNICEF’in çocukları korumadığını söyleyen Kanatoğlu, Türk kamuoyunun da saldırılara kayıtsız kalmaması gerektiğini ifade etti.
Bölge halkının ‘Bunlar Arap, bizimle alakası yok” denilerek dışlanmak istendiğini, İsrail’i boykot çağrılarının ise küçük görülmeye çalışıldığını belirten Ayçin Kanatoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Sanki bu dünyada böyle bir vaka hiç yaşanmamış gibi bir boykot çağrısı yapıldı. Sadece Türkiye'de yapılıyormuş gibi, boykota uyanlara olmadık laflar edildi. Efendim kahve içmekle olur mu? Kolayı dökmek ne demektir? ‘Ahmak’ dendi, ‘salak’ denildi bir sürü galiz laf söylendi. Boykot yapmaya çalışanlara en azından bugün iyi kötü, kör topal o konuda bir yere geldik. Gelmeye de devam edeceğiz. Ama anlaşıldı ki herhalde artık bu beşinci ayda boykot sadece Türkiye'de yapılmış bir çağrı değil ve bu çağrının esas sahibi Gazzeliler.” 
“HANGİ MEŞRU MÜDAFAADAN BAHSEDİYORSUN?”
İsrail’in Gazze saldırılarında 12 bin çocuğun katledildiğini söyleyen Ayçin Kanatoğlu, bu saldırılar için İsrail’in öne sürdüğü gerekçelerin tutarlı olmadığını vurguladı. Filistin’de vatan savunması yapıldığını belirten Kanatoğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Kadınları, çocukları katleden bir ordu. Profesyonel bir ordu. Gerekçesi nedir? ‘Efendim, Filistin bize soykırım yapmaya azmetti.’ Nereden belli? ‘Çünkü 7 Ekim'de bize hamle ettiler’ diyorlar. ‘Aksa Tufanı operasyonuyla içimize girdiler. Esir alıp dışarı çıktılar’ diyorlar. Ey kardeşim, sen 100 senedir işgal etmişsin adımı. Sana defalarca demedi mi ‘Git benim vatanımdan’ diye. Adam sana 75 senedir işgal ettin beni diyor. Bu adam memleketini bıraktı da sen ayrı bir yerde idin gelip sana şey mi yaptı, saldırıya mı geçti? Seni işgal etmeye çalıştı. Zaten işgalci sensin. Hangi meşru müdafaadan bahsediyorsun? Hangi kendini koruma hakkından bahsediyorsun?”