Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), geçtiğimiz günlerde ilana çıkarak profesör, doçent veya doktor öğretim üyesi olmak üzere 127 akademik kadro alacağını duyurmuştu. Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda yer alan ‘özel’ şartlar üniversitelerde sık sık gündeme gelen ‘kişiye özel kadro’ iddialarını yeninden alevlendirmişti.

ADÜ İktisat Fakültesi öğretim üyesi Mehmet Aydıner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kişiye özel kadro iddialarına yeni bir boyut kazandırdı. Aydıner, İktisat Fakültesi Dekanı Mustafa Ali Sarılı'nın kendi eşi için kişiye özel kadro açtığını öne sürerek “ADÜ Rektörlüğü; Öğretim üyesi alımı için ilana çıkmışsınız. İlan, haksızlık, usulsüzlük ve hainlik belgesi gibi olmuş. Yine, Üniversitenin itibarını hem akademik olarak hem de milletin gözünde iki paralık etmişsiniz. Millet her yerde konuşuyor: FETÖ soruşturmaları olan dekan KENDİ KARISINI kendi bölümüne Öğr. üyesi olarak almak için adrese teslim ilan verilmesini istemiş, siz de yerine getirmişsiniz. İlandaki AİF maliye bölümü için kadro dekanın karısı içinmiş. Bu doğru mu? Eğer bu konuşulanlar doğru ise; FETÖ soruşturmaları olan ve evrakta sahtecilik ile usulsüz atamalar yapan dekan bir kez daha sahneye çıkmış. Fakültede sahte evrakla kadrolaşma yapması yetmemiş adrese teslim ilanla karısını fakülteye hoca yapmasına göz yumuyormuşsunuz. Doğru mu? İfadelerini kullandı.

“İLAN TAMAMEN USULSÜZ”

Resmi Gazete’de yayımlanan ilanın her açından usulsüz olduğuna dikkat çeken Aydıner  “İlan,adrese teslim olmasının yanında ilan akademik olarak usulsüzdür. İlanda şart çalışmaların Mal.Teo.ABD ile alakası yoktur. Şart çalışmalar olsa olsa Mali Hukuk ABD uygun olur. Planlanan atama usulsüzlüğün dibidir. Adrese teslim ilan devleti dolandırmak, görevini kötüye. .Eğer konuşulanlar doğruysa; Millet duysun; dekan kendi karısına adrese teslim kadro açmış, Karısının başvurusunu da dekan kendisi değerlendirip rapor verecek. ADÜ’yü çiftliğe, bizim Erman’ın tabiri ile aile bahçesine çevirmeye devam. Fakültede hukuk, muhasebe hocası olmadığından bizim öğrenciler hukuk, muhasebe dersi görmeden mezun olup sınavlarda dökülürken; maliye bölümünde 6-7 hoca varken devletin kadrolarını dekanın karısını almak için kullanmak Devlete, millete, öğrencilere ve Aydın’a hainliktir. İlanda AİF iktisat bölümü için açılan kadro da akademik olarak usulsüzdür. Mikro iktisat doç. şartını koyduğunuz kişi için atamayı ancak İkt. Teo. ABD’na yapabilirsiniz. Uluslar. İkt. ABD yapılacak atama akademik olarak usulsüzdür. Bunun nasıl bir tezgah olduğunu biliyoruz. İlan çok sayıda hocaya haksızlığın belgesidir. Üç ay önce doçentlik alan kişiye sırf dekanın avenesinden olduğu için kadro açılırken aylar önce profesör almış hocalara fetö soruşturmalı dekanın avenesinden olmadığı için kadro açılmamıştır. Buradan isim yazmıyorum, gerekirse yazarım. Üniversitede duyumlara göre 40-50 hocanın Prof. hakkı gelmesine karşın 7-8 kişiye ilana çıkılmıştır. Maliye Bakanlığı üniversite içinden olan bu yükseltmeleri kadro kullanımı olarak kabul etmiyor, yani hepsi yapılabilirdi. Demek ki üniversitede ayrımcılık var, bazı kasıtlı davranılıyor”  Dedi.

REKTÖR ALDEMİR’E ZOR SORU

Rektör Selçuk Aldemir’e açılan ilan hakkında “Aydın’a hainlik değil midir?” sorunu yönelten  Aydıner , paylaşımlarına “Usulsüzlük değil midir? Bunlar suç değil midir? Milletçiyim filan diyorsun; milletin çocukları hukuk, muhasebe dersi almadan mezun olup hayatları kayarken, fakültenin acil ihtiyacı yerine dekanın karısına üstelik açıktan atama kadrosu kullanarak adrese teslim ilana çıkmana ne denir? Usulsüzlük, Evrakta Sahtecilik yapan kişilere soruşturma açmak yerine bize soruşturma açmanın yanında devlete zarar vermek pahasına bu kişilerin çıkarını koruman her şeyi açıklıyor. Devletin çıkarı ile bu kişilerin çıkarı çatıştığında sen bu kişilerin tarafındasın. Devletin çıkarı, kadroyu milletin çocukları için hukuk, muh hocası almakta iken; FETÖ soruşturmalı dekanın çıkarı kadroyu karısı için kullanmakta. Devletin menfaatini korumak için atanmış kişi devlete vererek FETÖ soruşturmalı dekanın çıkarını koruyor. Biraz acayip değil mi?" ifadeleri ile devam etti.

Aydın’a ve ADÜ’ye bunların yapılmasına izin vermeyeceğine belirten Aydıner "Aydın’ı sahipsiz bulduğunuz, Aydın’a sahip çıkması gereken bazı itler üç kuruşluk çıkarı için bunların Aydın’a, ADÜ’ye yapılmasına göz yumduğu için bu işleri yapıyorsunuz. Ama buranın sahibi var. Biz bin yıldır buradayız, Aydın’a ve ADÜ’ye bunların yapılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.