FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sökeli iş insanlarından Başkan Çerçioğlu'na ziyaret Sökeli iş insanlarından Başkan Çerçioğlu'na ziyaret

(Haber: Yusuf Yıldız)
Sempozyum, Nazilli Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Sarıbey Haykıran gerçekleştirdi. Haykıran yaptığı konuşmasında, "Bugün çok anlamlı bir günde birlikteyiz. Aydın Oğulları Beyliğinin kuruluşunun 715'inci, bağımsızlığını elde etmesinin 713’üncü senesinde, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında burada hep birlikte olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Elverişli topraklarıyla, bağımsızlık içinde, bizlere burada yaşama olanağı sağlayan Aydın Bey'in, Aydınoğlu Mehmet Bey'in, Gazi Umur Bey'in, İsa Bey’in, sonrasında onların savaşım ve direnme ruhunu taşıyan Yörük Ali Efe'nin, Demirci Mehmet Efe'nin, Mestan Efe'nin ve adını sayamadığımız bütün bu kahramanları bir araya getiren ve kurtuluş mücadelesinin önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyor, sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.
Sempozyum'un düzenleyicilerinden olan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, "Aydın ilinin fatihi ve isminin esin kaynağı olan Aydın Bey, her ne kadar bir ilk dönem araştırma eserlerinde adından söz edilse bile, daha sonraki yıllarda tarihçilerin içine düştüğü yanılgı neticesinde tarihi bir kişilikten ziyade bir aile olarak telakki edilmekteydi. Uzun bir zaman diliminin ardından yapılan araştırmalar neticesinde artık Aydın Bey'in tarihi şahsiyeti gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bu hassasiyet ile çıktığımız Aydın'ın fethi ve Aydın Bey sempozyumun oluşmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunar, sempozyumun başarılı geçmesini dilerim" şeklinde konuştu. 
Sempozyuma ev sahipliği yapan Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, yaptığı konuşmada "Bugün bu sempozyumda konuk olan tarihçi meslektaşlarımın gayretleriyle olup, bir adım daha ileri taşınarak hem beyliğin atası olan hem de şehrimize ismini veren Aydın Bey üzerine müstakil bir sempozyum organize etmekteyiz. Gerek Aydın gerekse bütün Anadolu tarih açısından önemli bir yer işgal eden Aydın Bey'in tarihi kişiliğinin belirsizlikten kurtarılarak bir sempozyuma konu edinecek boyuta gelmesinin sevincini yaşamakta ve sempozyumun vereceği olumlu sonuçlar açısından da umut taşımaktayız" ifadelerine yer verdi.
Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara sempozyum için hazırlanan tanıtım filmi izletildi. Tanıtım filminin ardından konuşmalarını yapmak üzere Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şeker ve 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Feridun Emecen sahneye çıktı. Sempozyum oturumlarla devam edecek.