İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde artarak devam eden şikayetlere ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yeni bir soru önergesi verdi. Sezgin soru önergesinde, "Aydın kamuoyu hastanedeki başarısızlığın kötü yönetimden kaynaklandığını değerlendirmektedir. Bakanlığınız, imkanların yeterli olmasına rağmen hizmet kaliyesindeki yetersizliği neye bağlanmaktadır" diye sordu.

Aydın Adnan Sezgin, “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde son dönemde çok sayıda sağlık çalışanının ayrılması nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksama yaşandığı, uzun bir süredir kamuoyuna yansımaktadır.

Bu hususa dikkat çektiğim 5 Ekim 2021 tarihli ve 52562 sayılı soru önergeme verdiğiniz 29 Kasım 2021 tarihli yanıtta, hastanede personel ve hizmet yetersizliği olmadığı belirtilmiştir. Cevabınız kapsamında ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir tarafından yapılan açıklamada, hastanenin mevcut durumunun Aydın’ın ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca Sayın Rektör, kendisine yazılı bir şikâyet ulaşmadığı için hastanenin hizmetlerinin yetersizliği konusunda herhangi bir incelenme başlatmaya gerek görmediklerini belirtmiştir. Ancak, kurum tarafından verilen hizmetlerin yetersizliğine yönelik şikâyetler artarak devam etmektedir.

adü-2

Hastanenin pek çok biriminde hizmetlerin çok yavaş yürüdüğü, çok sayıda birimin kapandığı bir vakıadır. Personel yetersizliği nedeniyle organ nakli ve tüp bebek tedavisinin gerçekleştirilemediği, onkoloji servisinde devamlı çalışan tek doktor olduğu için yeterli hizmetin verilemediği, hastanenin hematoloji, ortopedi ve endokrinoloji servislerinde poliklinik hizmeti verecek uzman doktor ihtiyacı olduğu, MR çektirmek isteyenlere 6 ay sonrasına gün verildiği gibi pek çok şikâyet dile getirilmektedir.

Bu çerçevede;

1) Kamuoyunda ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne ilişkin şikâyetler bu kadar artmışken, vatandaşa daha iyi sağlık hizmeti sunmak için neden yazılı bir şikâyet gelmesi beklenmektedir?

2) Bakanlığınızın performans değerlendirme kriterlerine göre, ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi başarılı olarak değerlendirilmekte midir?

3) Aydın kamuoyu, Hastane’nin sağlık hizmetlerini yerine getirmekteki başarısızlığının kötü yönetimden kaynaklandığını değerlendirmektedir. Bakanlığınız, ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin imkânlarının yeterli olmasına rağmen hizmet kalitesindeki yetersizliği neye bağlamaktadır?” ifadelerini kullandı.