(İSMAİL ÖRS)- Özel haber  Aydın merkezli 11 ilde Mart ayında düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda, aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız, bazı müze çalışanları ve 2 polisin de olduğu 37 şüpheli gözaltına alınmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, tutukluluk hali devam eden Abdülbari Yıldız ve diğer şüpheliler hakkındaki iddianameyi tamamlandı.

Aydın 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, hiyerarşik yapı içerisinde hareket eden şüphelilere Abdülbari Yıldız’ın liderlik ettiği öne sürüldü.

İddianamede bu örgütün işlediği iddia edilen suça konu olaylar tek tek anlatıldı.

Buna göre, suça konu olaylar şunlardan oluştu;

- Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde yapılan Kuşadası ilçesindeki sondaj kazı çalışmasında müze stajyerlerine para gönderilmesi ve müzeye kasa alınması konusunda görevde fayda sağlama,

- Aydın Arkeoloji Müzesi bünyesinde Alinda Antik Kenti, Çine Tepecik Höyüğü ile Gerga Kome Kutsal alanında yapılan ihalelerde usulsüzlük ve rüşvet.

- Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetim ve gözetiminde Nazilli ilçesi, Ocaklı, Esenköy ve Ciniviz bölgelerinde gerçekleşen izinsiz jeofizik araştırması ve elde edilen gelirle ilgili rüşvet,

- Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın Mersin, Zonguldak ve Çorum illerinde farklı şüpheliler ile birlikte hareket ederek izinsiz define ve tarihi eser avcılığı.

- Abdülbari Yıldız’ın diğer şüpheliler ile birlikte hareket ederek, Donatello’nun ‘Davut’ heykeline tarihi eser olmadığı yönünde sahte rapor düzenlemesi, bulundurması ve satışını yapmaya çalışması.

56 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, görevini kötüye kullanarak kendisine veya başkasına yarar sağlamak, farklı tarih ve zamanlarda defalarca rüşvet almak, çeşitli il ve ilçelerde define avcılığı yapmak suçlarından 23 yıldan 56 yıla kadar hapsi istendi.

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Erkan Dede hakkında da, meydana gelişi ve tekrar sayılarına göre farklılık gösteren aynı suçları işlediği iddiasıyla 15 yıldan 38 yıla kadar hapsi istendi.

İddianame kapsamında diğer 25 şüpheli hakkında benzer suçlara karıştığı gerekçesiyle çeşitli zaman aralıklarında hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.