Aydın'ın Efeler ilçesinde, uygulama noktasında şüphe üzerine durdurulan otomobilde yapılan aramada 75 kilogram skunk maddesi ele geçirildi.

(İSMAİL ÖRS) Olayla ilgili yargılanan 3 tutuklu sanıktan biri olan Umut K., "Vicdani rahatsızlık hissettim. Arabada uyuşturucu madde var"  diyerek durumu polislere bildirdiğini söyledi. 

Olay geçen Haziran ayında meydana geldi. Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri,  Aydın- İzmir Otoyolunda uygulama noktası oluşturdu. Ekipler, uygulama noktasında şüphe üzerine bir otomobili durdurarak arama yaptı.  Otomobile   gizlenmiş halde 75 kilo skunk maddesi, 1 tabanca ve 28 adet fişek ele geçirildi. Otomobilde bulunan Buruş Y. (21), Umut K. (21) ve Seymen T. (20), gözaltına alındı. Olayın ardından tutuklanan şüpheliler hakkında yargılama Aydın 3.Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.


"VİCDANI RAHATSIZLIK HİSSETTİM"
150 bin lira karşılığında İzmir'den Antalya'ya, uyuşturucu sevkiyatı yapmak için yola çıktığını ve uyuşturucu maddeyi  Köstenceli Mahmut adında birinden aldığını iddia eden Umut K. yaptığı savunmada, "Ben bütün bilgileri doğru şekilde verdim. Arkadaşlarımın olayla ilgisi yoktur. 
Bir hata yaptım. Çok pişmanım.
Durdurulduğumuzda hiçbir tedirgin davranış sergilemedik. 
 Kendim vicdani rahatsızlık nedeniyle kolluk kuvvetlerine arabada uyuşturucu olduğunu söyledim. Hayat şartları çok zordu. Çok borcum vardı. Buna itildim" dedi. Şüpheli,  daha önceki ifadesinde uyuşturucu maddeyi aldığını ve şehirlerarası taşımak için para karşılığında anlaştığını iddia eden  kişi hakkında ise avukatları aracılığıyla yurt dışına kaçtığını öğrendiğini belirtti.


"UYUŞTURUCU MADDEDEN HABERİM YOKTU"

Otomobil traktör römorkuna çarptı: 1 yaralı Otomobil traktör römorkuna çarptı: 1 yaralı

Olay gününe dair yaşananları anlatan Seymen T., "Olay günü yiğenlerimin sünnet düğünündeydim. Bilmediğim bir numara beni aradı. Daha sonra WhatsApp uygulamasından baktığımda arayan kişinin profilinde sarışın bir kadın gördüm. Bir süre sonra o numaradan mesaj atıldı ve 'Ben Umut' şeklindeydi.
Bana, işimin olup olmadığını sordu. Antalya'ya gideceğini ve ehliyeti olmadığı için yardımcı olmamı istedi ve kabul ettim.   Yolda trafik polisleri çevirme yapıyordu. Durduk. Ehliyetimi ve alkol testi yapmak istediler. Ehliyetim yanında olmadığı için para cezası uygulandı. Umut, araçtan çıkarak polislere bir şeyler söyledi. Aracın başına geldikten sonra ellerimiz kelepçelendi. Umut, 150 bin lira karşılığında aldığını söyledi" diye konuştu.

Barış Y. ise, "1 ay sonra askere gidecektim.  Babam ve ağabeyim Antalya'da yaz aylarında tekstil satışı yaparlar. Ben zaten otobüsle Antalya'ya gidecektim. Umut bunu bildiği için böyle bir teklifte bulundu" şeklinde konuştu.

Savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, Umut K. hakkındaki tutukluluk halinin devamına karar verdi. Diğer sanıklar ise ev hapsi kararıyla cezaevinden tahliye edildi.
Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.