Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Semiha Şahin'in sunduğu CNN TÜRK Ana Haber'de açıklamalarda bulundu.

İşte Hüseyin Aydın'ın açıklamaları:

Türk halkı kredi kartını seviyor. Ciro 100 milyarı geçmiş. Fakat bu ödeme aracı ama aynı zamanda kredi aracına da dönüşmüş. Türkiye'de çok kıymetli bankalarımız çok kıymetli kredi kartları üretmiş. Perakende bankacılık yaptığımız halde kredi kartı konusunda biz geciktik. Ziraat Bankası olarak 1, 1.5 sene önce çok etkili bir kart çalışması yaptık, ismi de Bank Kart'tı. Bunun kredi kartı özelliği de vardı. Fakat bunu çok büyük gürültüyle tanıtmadık. Çünkü atı alan Üsküdar'ı geçmişti. Bu konuda biraz geciktik. Fakat arkadan gelmenin bir avantajı da vardı, son teknolojiyi kullandık. Bugün o Bank Kart, üye iş yeri POS bakımından Türkiye'nin her yerine geldi, çok önemli rakamlara ulaştık. 

Kredi kartı ödemelerinde yüzde 30 asgari ödeme yükümlülüğü var. Kalan yüzde 70'i yüzde 2.5'la bunu kredilendiriyorsunuz. Bu öyle bir noktaya geliyor ki bir sarmala dönüşüyor. Anca faiz ödeniyor. Borcu borçla ödüyor. Bu sarmal çok ciddi bir rakam. 17 milyar civarında böyle bir rakam var.

10 bin TL borca 60 ay vadede 250 TL taksit

İkinci bir grup var, normal ödemesi gereken tarihte ödemeyi yapamıyor. Hızla 90 günü gidiyor. Yani bir bankadan kredi almışsanız 90 gün içinde ödemezseniz, takibe düşüyorsunuz. Takibe düştüğünüzde ise yeni kredi alamıyorsunuz, ödeme yapmak istediğinizde ise daha yüksek faizle alıyorsunuz.

Biz ne yaptık? Limitlerini bize taşımak koşuluyla biz onlara tüketici kredisi yapalım, bu krediyi 60 ay vade yapalım dedik. Diyelim ki 10 bin lira borcunuz var. 60 ay vade yaparsanız aylık 250 liralık ödemeyle 10 bin liralık bir tüketici kredisine sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda yeni bir kredi kartı da veriyoruz tüketiciye.

Kimler faydalanabilir?

Başvuru için tek şart gelirinizin olması. Yeni kredi kartı başvurusu yapabilimeniz için gelirinizi belirtmeniz gerekiyor. Bize başvurulduğunda hemen tüketici kredisi açıyoruz, karşı bankaya başvurarak yaptığımız krediyi ilgili bankaya gönderiyoruz. Yeni bir tüketici kredisi oluyor ve ödemesi rahatlıyor.