Aydın’da yaşayan otel işletmecisi Veysel Ay, İzmir’in işgal edildiği günden itibaren düşmanı denize dökene kadar cephede savaşan dedesinin madalyasını nesilden nesile taşıyor. Kendisinden sonra oğlu Osman Ay’ın madalya ve beratı devralacağını söyleyen Ay, “Bu madalya ve belge ülkemizin bizlere ait tapusu hükmündedir. Ailemizin en büyük serveti” dedi.

(Merve ERİŞ)- Vatan toprakları için düşmanla savaşan bir dedenin torununa kadar ulaşan İstiklal Madalyası ve Beratı hem duygulandırdı hem gururlandırdı.

Aydınlı Mustafa Ali Ay, düşmanın İzmir’e çıktığı 15 Mayıs 1919’da cephede savaşan askerler arasında yer aldı. Düşmanın denize döküldüğü, İzmir’in işgalden kurtulduğu 9 Eylül 1922 tarihine kadar vatanını savunan Ay’a Cumhuriyet Dönemi’nde İstiklal Madalyası ve Beratı takdim edildi. Aile için büyük gurur kaynağı olan bu madalya, Mustafa Ali Ay’dan oğlu Hasan Ay’a oradan da torunu Veysel Ay’a kaldı.

Aydınlı otel işletmecisi Veysel Ay, aileleri için büyük öneme sahip olan madalya ve beratın kendisinden sonra oğlu Osman Ay’a kalacağını ve nesilden nesile taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

“BU MADALYAYI HAK EDEN ASİL RUH BUGÜN DE DİMDİK AYAKTA”

Veysel Ay, “Bu madalya ve belge bizler için bu ülkenin bizlere ait tapusu hükmündedir. Büyük Atatürk'ün ve dava arkadaşlarının mücadelesi sonucu şehit kanlarıyla sulanarak kurulan cennet vatanımızla meselesi olanlar, ya bundan daha makbul, daha geçerli ve daha şerefli bir belge getirsinler ya da bu ülkeden defolup gitsinler. Çünkü bu madalyayı hak eden ve layık olan vatan sevdalısı o asil ruh bugün dahi dimdik ayakta. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Ne mutlu Türk'üm diyene” şeklinde konuştu.

Çelikler Aydın'da ramazan geleneğini sürdürdü Çelikler Aydın'da ramazan geleneğini sürdürdü