YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler, üniversite kayıtları ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Bir üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri için yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Peki, üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kayıt işlemleri için gerekli belgeler neler? 2022-2023 üniversite kayıt tarihleri ve kayıt için gerekli belgeler:

Üniversite adayları tercihlerini, 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında http://osym.gov.tr adresinden gerçekleştirdi. Adaylar, 2022-2023 üniversite kayıt tarihlerini ve kayıt için gerekli belgeleri araştırıyor.

2022-2023 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Öğrenciler, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak.

Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

Üniversite kayıt işlemleri için gerekli belgeler

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

WhatsApp Image 2022-08-22 at 10.30.03 (1)