Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, 29’uncu ölüm yıl dönümünde Kuşadası’nda anıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Kuşadası İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen anma etkinliğinde partililer, Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı’na karanfil bıraktı. CHP İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, 1993 yılında evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren Uğur Mumcu’nun yılmaz bir demokrasi savunucusu olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Kuşadası İlçe Başkanlığı, 29 yıl önce evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Gazeteci Yazar Uğur Mumcu için bir anma töreni düzenledi. Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Parkı’nın önünde düzenlenen törene çok sayıda partili ile birlikte İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, ilçe yöneticileri, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Gürol Turhan, Belediye Başkan Yardımcıları Seyfi Seyhan Suvari, Oğuzhan Turan, Belediye Meclis Üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, CHP İlçe Başkanı Gürbilek’in, usta kalem Uğur Mumcu’nun anısına yaptığı konuşmayla devam etti.

29 Ekim Kadınları Derneği Kuşadası şubesi açıldı 29 Ekim Kadınları Derneği Kuşadası şubesi açıldı

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun hain bir saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini belirten CHP İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, şöyle konuştu: “Ülkemizde emekten, demokrasiden, laiklikten, bilimden ve barıştan yana tutum alan, düşüncelerini ifade eden bilim insanları; aydınlar, gazeteciler ve sanatçılar günümüzde olduğu gibi ne yazık ki her dönem karanlıktan beslenen güçlerin hedefinde olmuşlardır. Kimi zaman düşünceleri nedeniyle tutuklanarak hapse atılmış, kimi zaman iktidar güçleri ve yandaşları tarafından açık açık tehdit edilmiş, kimi zaman da faili meçhul cinayetlerle vahşice katledilmişlerdir. Uğur Mumcu cinayeti bu zincirin en önemli halkalarından birisidir. Uğur Mumcu, ödünsüz bir Kemalistti. Bütün ömrünü onu anlamak, onu anlatmak uğraşısıyla geçirdi. Araştırmacıydı, ülkemizde olup bitenleri, emperyalistlerin yerli iş birlikçileri ile oynadıkları oyunları tek tek teşhir etmeyi ilke edinmişti. Devlet içindeki çeteleri, devletin tüm kurumlarına sızan tarikatları, kamunun kaynaklarını tüketen yolsuzlukları yıllar önce ilk karşımıza çıkaranlardandı. Tam bağımsız Türkiye'den yanaydı. Halkının vicdanıydı. Bugün onun işaret ettiği tehlikeler, birer birer karşımıza dikildi. Onun katledilişi, saptamalarının ve düşüncelerinin gerçeğe ne kadar yaklaştığının en açık kanıtıydı. Günümüzde bunu daha iyi idrak edebiliyor ve görebiliyoruz. Katledilişinin 29. yılında, Türkiye’nin kuruluş ve varoluş felsefesinin simge ismi, yazdıklarıyla halkını aydınlatan, karanlıkların üzerine gitmekten çekinmeyen Uğur Mumcu'yu, 15 yıl önce bugün aramızdan ayrılan eski Dışişleri Bakanımız İsmail Cem'i ve hain bir terör saldırısı sonucu 21 yıl önce yine bugün şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan'ı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.”