Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Cemevi düzenlenen bir törenle açıldı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in çağrısıyla başlatılan çalışmalar sayesinde 28 yıl sonra tamamlanan Kuşadası Cemevi’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İyi Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şube Başkanı Erdal Kılınç, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na bağlı 43 şube başkanı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Kuşadalıların büyük ilgi gösterdiği açılış töreni, Alevi dedelerinin sazları ve deyişler eşliğinde semah çekilmesiyle başladı. Törene katılanlara Kurban lokması dağıtıldı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e Kuşadası Cemevi’nin tamamlanmasına yaptığı katkılardan dolayı Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez tarafından teşekkür plaketi verildi. Kurdele kesiminden sonra hep birlikte Kuşadası Cemevi gezildi.

“BARIŞ ÇAĞRISI NİTELİĞİ TAŞIYOR”

Törenin açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şube Başkanı Erdal Kılınç, “Öncelikle Kuşadası Cemevi’nin inşasının tamamlanmasına öncülük eden Belediye Başkanımız Ömer Günel’e ve tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Türkiye’de insanlar cinsiyetleri, inanışları ve siyasi kanaatleri ne olursa olsun yasalar önünde eşittir. Kuşadası Cemevimiz, Alevi yurttaşları görmezden gelenlere barış içerisinde yapılan bir çağrı niteliği taşımaktadır. Sevgili canlar, Kuşadası’nda yaşama geçirdiğimiz cemevimiz, Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin öngördüğü felsefe doğrultusunda gençlerimizin Alevi öğretisini öğrenebilecekleri bir kültür merkezi olacak” dedi.

“BARIŞ GÜVERCİNLERİ ANADOLU SEMALARINA YÜKSELECEK”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “28 yıl gibi çok uzun bir zaman sonra büyük bir işi Kuşadası’nda başarmanın haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bizim öğretimizin temelinde, siyasi görüşleri ve inançları ne olursa olsun dünyadaki bütün insanların bir arada, barış içerisinde yaşayabilecekleri yer alır. Kuşadası adını güvercinlerden almaktadır. Kuşadası Cemevi, barış güvercinlerinin tekrardan Anadolu semalarına yükseldiği bir kültür merkezi olacaktır” diye konuştu.

“TARTIŞMAYA ARTIK SON VERİLSİN”

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel de, “Öncelikle herkesin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlarım. Bugün fiziki bir açılış yapıyoruz. Çünkü pandeminin hayatımızda yarattığı zorluklar nedeniyle bu merkezimizin de içinde olduğu 16 projenin temel atma ve açılış törenini Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun teşrifleri ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve milletvekillerimizin de katılımıyla 4 Haziran’da uzaktan canlı yayın aracılığıyla yapmıştık. Bugün törene katılan siz değerli misafirlerimizle birlikte olduğum için çok mutluyum. Aleviliğin bir inanç olduğuna dair sesler yükseldikçe Alevi kurumları da cemevi taleplerini artırmıştır. Bugün cemevi talebi, toplumsal varlık talebidir. Sizler cemevlerinin ibadethane olduğunu, inançlarınızı cemevlerinde yaşadığınızı söylüyorsanız benim için de cemevleri ibadethanedir. Bir insanın bile inancına saygı duymak laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkesidir. Hukuki kurumların ibadethanelere sağladığı avantajlar dahil hukukçular, siyasiler bunu tartışabilir. Ama ben Ömer Günel olarak bu tartışmanın nafile olduğunu ve buradan tartışmaya artık bir son verilmesi gerektiğini yüksek sesle ifade ediyorum. Yerel seçimlerde başkan adayı olduğumda binayı ziyaret ederek açılışını yapacağımı söyledim. Siz canlara bu sözümü yerine getirdiğim için çok mutluyum” dedi.