Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Türkiye’nin en büyük seramik fabrikasının Çine’de faaliyet göstereceğini açıkladı. Savaş, “Evlatlarımızın doğduğu yerde karnını doyurmasını istiyoruz” dedi.  

Çine'de büyük tartışma konusu olan bina yıkıldı Çine'de büyük tartışma konusu olan bina yıkıldı

Türkiye ekonomisini derinden etkileyen koronavirüs sürecinde birçok işletme ve fabrika kapısına kilit vururken TBMM KİT Komisyonu Başkanı, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’tan sevindirecek bir açıklama geldi. 
“İLİMİZ BUNU FAZLASIYLA HAK EDİYOR”
Türkiye’nin en büyük seramik fabrikasının Çine’de faaliyet göstereceğini açıklayan Savaş, “Türkiye’deki seramiğin yüzde 25’i burada üretilecek. İlimizin üretim kapasitesini, istihdam kapasitesini, ihracat kapasitesini artıracak bir yatırım olacak. Madenlerimizin tonla satılmak yerine metrekare üzerinden satılacak ve ilimizin ekonomisine katkı sağlayacak. Bu tür yatırımların sayısını ne kadar artırırsak, ilimizin vergi geliri artar ve dolayısıyla Büyükşehir’in hazineden aldığı pay da artar. Herkesin yatırımcı dostu olmaya davet ediyorum. İlimiz sahip olduğu potansiyelden dolayı bunu fazlasıyla hak ediyor. Evlatlarımızın doğduğu yerde karnını doyurmasını istiyoruz. Gayretlerimiz bu yönde” ifadelerini kullandı. 
 “4 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK”
Savaş, açıklamasına şöyle devam etti:
“Fabrikada 4 bin kişi çalışacak. 18 ayda inşaatı tamamlanacak. Tamamen ihracat. Türkiye’de üretilen seramiğin yüzde 25’i Çine’den, bu anlamda seramik fabrikalarının merkezi haline gelecek. Bu yeterli mi yetmez. Şu anda OSB’de 35 tane işletme var. 20 tanesi önümüzdeki yıl iki yıl içerisinde de 70 tane işletme orada aktif hale gelecek. Şu anda bin kişi çalışıyor. 3 yıl içerisinde 6 bin kişi çalışacak. Bugüne kadar madenlerimizi çuvallara doldurduk ve sattık ama bundan sonra ton ile değil metrekare ile satacağız.”